BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Europa starzeje się dramatycznie. To Afryka będzie motorem demograficznym

25 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Niezbyt pozytywne wnioski wynikają z raportu ośrodka analitycznego Parlamentu Europejskiego EPRS. Ludność Europy starzeje się coraz szybciej. Za 30 lat, Portugalczycy będą w większości seniorami, za to demografię będzie napędzać Afryka Subsaharyjska. Chin

Prognozy bazowe Eurostatu nie są zbyt optymistyczne - populacja UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać. Odwrotne zjawisko dosięgnie całego świata -  światowa populacja będzie znacząco wzrastać - z prawie 7,4 miliarda w 2015 r. do ponad 10 miliardów w 2055 r., a następnie przekroczy 11 miliardów pod koniec stulecia. Europejczyków będzie coraz mniej, za to obywateli Afryki coraz więce.

Coraz mniej dzieci, coraz starsza Europa

Europę czeka potężny spadek demograficzny - z 13,5%. w 1960 r. do 6,9%. w 2015 r. i dalej - według prognoz - do zaledwie 4,9% w 2055 i 4,1%. w 2100 roku. Głównym powodem jest niski wskaźnik płodności w UE. Do połowy lat 70. wskaźnik płodności w UE przekraczał 2,1 żywych urodzeń na kobietę; obecnie wynosi 1,57, dlatego tak istotne dla Europy powinno być otwarcie się na przyjmowanie imigrantów.

Czeka nas więc dramatyczna zmiana. W 2050 r. na każdą osobę w wieku 65 lat lub więcej w Unii będą przypadać tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata) - w 2001 roku ta relacja ta wynosiła jeden do czterech.

Irlandia najmłodsza, Portugalia najstarsza

Włochy medianę wieku 50 lat osiągną najszybciej w Europie, już w 2029 roku. W 2050 r. Portugalia ma być "najstarszym krajem" w UE, z medianą wieku wynoszącą 52,4 lat, a tuż za nią uplasuje się Grecja, w której będzie to 52,3 lata. Najmłodsza w UE-28 jest obecnie ludność Irlandii z medianą wieku wynoszącą 36,9 lat.

Jak piszą autorzy raportu, ONZ przewiduje, że ludność Indii wyprzedzi populację Chin w 2024 r. i będzie rosła przez jakiś czas, aczkolwiek powoli.

Co istotne, to Afryka Subsaharyjska będzie "silnikiem demograficznym świata w XXI wieku". Jedna czwarta osób w wieku produkcyjnym na świecie może być Afrykaninem do 2050 r.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >