BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu

pixabay.com

Emerytura bez podatku czy dodatkowe świadczenia? Które rozwiązanie popierasz?

14 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytura bez podatku to niewątpliwie marzenie większości seniorów. Rząd zamiast emerytur bez podatku przyznaje polskim seniorom dodatkowe świadczenia. W tym roku wypłacona została tzw. trzynastka, a w przyszłym roku emeryci dostaną czternastkę. Każde z t

Emerytura bez podatku czy dodatkowe świadczenia? Co lepsze?

Emerytura bez podatku to jedno z największych marzeń seniorów, którzy bardzo często ledwo wiążą koniec z końcem. Przypomnijmy, że obecnie minimalna kwota emerytury wynosi 1200 zł brutto, natomiast po odjęciu wszystkich kosztów wychodzi niecałe 900 zł "na rękę". Emerytura bez podatku zwiększyłaby pobierane przez seniorów świadczenie o ok. 20 proc. Emerytura bez podatku na pewno pomogłaby seniorom i zasiliła ich budżet, ale zamiast takiego rozwiązania rząd woli wprowadzać dodatkowe świadczenia. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Emerytura bez podatku to jedno z coraz częściej przywoływanych rozwiązań. Poszczególni eksperci także mówią, że byłoby to bardziej opłacalne niż przyznawanie dodatkowych świadczeń seniorom. W tym roku rząd wypłacił trzynastą emeryturę, która jest corocznym świadczeniem podlegającym waloryzacji. Świadczenie wypłacone zostało w kwocie minimalnej emerytury. Co więcej, w przyszłym roku także rząd planuje przyznanie podobnego świadczenia nazwanego czternastą emeryturę. Te z kolei ma wspomóc głównie najbiedniejszych seniorów. Czternastka wypłacana będzie według zasady "złotówka za złotówkę". Co bardziej wspomoże emerytów?

DZISIAJ W GRZEJE:1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków2. Naukowcy nie mają dobrej wiadomości. Odkryto nową właściwość koronawirusa

Emerytura bez podatku zwiększyłaby świadczenia seniorów

Emerytura bez podatku niewątpliwie byłaby rozwiązaniem na dłuższą metę, a nie doraźnym zastrzykiem dla portfela seniorów. - To rozwiązanie trwałe, systemowe. To byłaby znacząca, odczuwalna podwyżka i rzeczywista ulga. Niezmiennie apelujemy do polityków o emeryturę bez podatku, mówiła niedawno w rozmowie z Super Expressem Elżbieta Ostrowska, szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Co więcej, takie rozwiązanie popiera, aż 80 proc. badanych w ankiecie SE. A jakie zdanie na ten temat mają rządzący?

Emerytura bez podatku to nie jest pierwszoligowy temat rządu. Prawo i Sprawiedliwość unika podejmowania tego tematu, a przyparci do muru posłowie także nie składają jasnych deklaracji. - Podczas naszych spotkań z wyborcami temat emerytury bez podatku często się pojawia. W tej sprawie nie mówię: nie. Będziemy na pewno pochylać się nad tym tematem, już o nim rozmawiamy w PiS, ale odpowiedzialnie możemy o tym mówić dopiero, gdy znajdziemy na to pieniądze, mówiła  posłanka Krystyna Wróblewska z Komisji Polityki Senioralnej. Niestety, rząd nadal nie pochylił się nad emeryturami bez podatku, a ty jak uważasz? Czy emerytura bez podatku byłaby lepszym rozwiązaniem niż dodatkowe świadczenia na rzecz seniorów?

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >