Emerytura błędnie widziana oczyma Polaków
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Września 2019

Polacy nie wiedzą, co to emerytura. Wyniki badań załamują

Emerytura to nic innego jak odpoczynek po wielu latach pracy. W jej ramach dostajemy świadczenie, które pozwala się utrzymać. Czy to jednak takie oczywiste? Jak pokazuje raport, nie dla każdego emerytura jest tym samym.

Emerytura przez wielu Polaków, szczególnie tych, którzy na karku mają już po kilkadziesiąt lat pracy, jest wyczekiwana z niemałym utęsknieniem. Okres, kiedy w końcu można będzie spocząć i nie zajmować głowy pracą dla wielu jest jak zbawienie. Inną sprawą jest świadczenie emerytalne, o czym sami emeryci wiedzą doskonale.

Jednak w przeciwieństwie do emerytów wielu młodszych Polaków nie ma odpowiedniego pojęcia, czym emerytura jest i jak długo trwa. Jak podaje portall INNPoland, wyniki raportu Prudential Family Index są załamujące. Prawie połowa z Polaków ma błędne pojęcie o tym, jak długo trwa emerytura. W opinii większości to zaledwie kilka lat. Z tego też względu mało którego z nich rusza niskie świadczenie emerytalne, bo twierdzą, że przebiedują na nim niedługo.

Emerytura oczami prawie połowy Polaków to ledwie kilka lat

Tymczasem, jak wskazuje Zaklad Ubezpieczeń Społecznych okres przebywania na emeryturze w ostatnich latach przedłużył się do dwóch dekad. Nie pomaga w tym może rosnąca z wolna emerytura, ale coraz bardziej rozwijające się społeczeństwo i lepsze warunki bytowania Polaków. Jedynie połowa Polaków odkłada część finansów na starość, a kolejna połowa z nich wie, że to i tak nie wystarczy.

Niespecjalnie licuje to więc z dążeniami młodych Polaków, których ponad połowa - 54% - przekonana jest, że będzie podróżować po świecie. 51% mówi o oddaniu się przyjemnościom, na które wcześniej nie mieli czasu. Najrealniej wygląda zaś pomysł 49% z nich, którzy to chcą pomagać dzieciom i wnukom.

Trudno pogodzić to z niskimi świadczeniami emerytalnymi, które w przyszłych latach będą tylko maleć. Z kolei dobrze też nie wygląda ogląd Polaków co do długości emerytury. 47% ankietowanych myśli, że emerytura to jedynie kilka lat. Właściwie uświadomionych jest jedynie 13%. Ci wskazują, że emerytura ma potrwać nawet 20 lat albo i więcej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News