fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Emeryt liczy pieniadze.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 1 Sierpnia 2020

Senat zawalczy nie tylko o emerytów z 1953 roku. Więcej pieniędzy z emerytury też dla pozostałych seniorów?

Emeryci z rocznika 1953 wywalczyli ponowne przeliczenie emerytur na korzystniejszych zasadach. Senat upomina się o tych urodzonych we wcześniejszych latach, dlatego złożyli oni projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryci z rocznika 1953 wywalczyli ponowne przeliczenie emerytur

Prezydent RP, Andrzej Duda niedawno podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953. Ustawa z dn. 19 czerwca 2020 r. (Dz.U. poz. 1222) miała wypełnić wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 20/16), który w swoim orzeczeniu stwierdził, że ustawodawca naruszył zapisy konstytucji poprzez wprowadzenie zasady obniżania świadczeń emerytalnych o kwoty poprzednio pobranych świadczeń.

Emeryci z rocznika 1953 pobierający świadczenie na podstawie przeliczeń z 2013 r., będą mogły przejść na powszechną emeryturę bez zastosowania niekonstytucyjnego mechanizmu. Seniorzy mają sześć miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Jak podał na swojej oficjalnej stronie Zakład, na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

Zwykłe 500 plus nie jako pieniądze, ale jako bon? Wicepremier: to droga, którą chcemy podążaćZwykłe 500 plus nie jako pieniądze, ale jako bon? Wicepremier: to droga, którą chcemy podążaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nie żyje gwiazdor uwielbianego przez Polaków programu. Miał dopiero 38 lat
2. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy
3. Mąż Magdaleny Ogórek został oskarżony. Szykuje się gigantyczny skandal

Senat walczy o prawa emerytów z innych roczników niż 1953

Emerytom z rocznika 1953 udało się wywalczyć ponowne przeliczenie świadczeń, jednakże Senat postanowił zająć się tymi, którzy urodzili się we wcześniejszych latach. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", senatorzy złożyli projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według nich ustawa nie wypełnia w stu procentach wyroku TK, ponieważ ten nie mówił tylko o emerytach z 1953 r., ale także o osobach z innych roczników.

Senatorzy zwracają uwagę na fakt, że TK podobnie jak każdy sąd, orzeka tylko i wyłącznie o zaskarżonym przypadku. Co więcej, są zdania, że zaskarżony został mechanizm przeliczania świadczeń, a nie wysokość emerytury konkretnego rocznika. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w Senacie.

Szumowski: koniec z pobłażaniem za brak maseczki. Minister zapowiada więcej kontroli i większe restrykcjeSzumowski: koniec z pobłażaniem za brak maseczki. Minister zapowiada więcej kontroli i większe restrykcjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany dla planujących wesela? Łukasz Szumowski w końcu zabrał głos
  2. Szumowski przedstawił pomysł nowego obostrzenia. Wielu osobom może się nie spodobać
  3. Szumowski mówi o kwarantannie dla Polaków. Dobitne słowa
  4. Rząd szykuje się do wydzielania konkretnych powiatów. Chce tak zapobiegać zarażeniom
  5. Stało się, Amerykanie podjęli decyzję, co do Niemiec. Berlin nie przebiera w słowach
  6. NBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądz
  7. Lepsza niż uwielbiane ogórki? Kiszona cukinia smakuje znakomicie, jest też bombą witaminową

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News