BiznesINFO.pl
Emeryci składki zdrowotne

Marek BAZAK/East News

Dobra wiadomość dla seniorów. Nie każdy emeryt musi płacić składkę zdrowotną, wszystko zależy od dwóch czynników

3 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Emeryci mogą być zwolnieni ze składki zdrowotnej, muszą jednak spełnić wcześniej kilka warunków. Ponadto zwolnienie nie będzie wpływać na prawo do publicznej opieki zdrowotnej, ze względu na obowiązujące ubezpieczenie.

Emeryci mogą zrezygnować z płacenia składki zdrowotnej

Emeryci, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą (pozarolniczą), mają możliwość zrezygnowania z opłacania składki zdrowotnej. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, tych ramach są twórcy i artyści, wykonujący wolne zawody, wspólnicy jednoosobowej spółki, prowadzący działalność gospodarczą na prawie prawa przedsiębiorców (lub innych przepisów szczególnych) oraz prowadzący publiczną, lub niepubliczną szkołę. Ubezpieczenie podlega od dnia rozpoczęcia działalności do dnia jej zakończenia (nie licząc okresu zawieszenia biznesu).

Kolejnym warunkiem jest wysokość pobieranego świadczenia. Wlicza się w to emerytura i renta (socjalna także), która nie może przekroczyć 2600 zł oraz poziomu miesięcznego przychodu z działalności na zasadach ogólnych lub ryczałtowo - 600 zł, czyli wysokości połowy najniższej emerytury. DGP zaznacza, że istnieje jeszcze jedna możliwość zwolnienia ze składek zdrowotnych.

Druga możliwość zwolnienia ze składek zdrowotnych

Drugim wypadkiem, w którym emeryt może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego, jest karta podatkowa. W takim wypadku dochód nie ma znaczenia, przedsiębiorca musi składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe, jeśli tego nie zrobi, będzie obowiązywała składka ubezpieczeniowa.

- Pan Jerzy prowadzi mały zakład świadczący usługi zegarmistrzowskie. Opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Jest na rencie, którą otrzymuje w wysokości 1000 zł (<2600 zł). W sierpniu uzyskał przychód z działalności w wysokości 980 zł. Ze względu na kartę podatkową przychód ten nie wpływa na prawo do zwolnienia z opłacenia składki zdrowotnej za sierpień - czytamy o przykładowej sytuacji w DGP.

<

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu &quot;Świat na Kołach&quot;. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, gł&oacute;wnie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >