BiznesINFO.pl
Emerytury IKE

Obraz chris s z Pixabay

To już pewne. Będziemy mieć niższe emerytury. "To największa fala wypłat w historii"

23 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Emerytury, a koronawirus. Okazuje się że ich związek jest ogromny. Kryzys zmusił, by wiele osób sięgnęło po oszczędności życia. Spora liczba z nas udała się po pieniądze z IKE i uszczupliła swój kapitał na przyszłość.

Najnowsze dane wskazują, że wypłat z IKE i IKZE w tym roku było 9 razy więcej niż przed rokiem. Portal Interia ustala, że koronawirus nie jest jedyną przyczyną masowego eksodusu Polaków z IKE. 

Emerytury w inwestycje

Okazuje się, że znaczna część naszych oszczędności zgromadzonych w Indywidualnych Kontach Emerytalnych została przetransferowana na PPK. Co jeszcze udało się ustalić? W I półroczu 2020 roku Polacy dokonali 242 864 wypłat z IKE/IKZE. To znacznie więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku, gdy liczba wypłat to zaledwie 26 835 razy. Eksperci wskazują jednak, że lawinowy skok na IKE rozpoczął się jeszcze przed pandemią. W II półroczy 2019 po pieniądze z IKE sięgnęło aż 113 625 Polaków. Interia wskazuje, że miało to związek z wprowadzeniem PPK.

Emeryci dokonali największej fali wypłat ze swoich kont. Podsumowanie II półrocza 2019 i I półrocza 2020 sumarycznie wskazuje, że Polacy ze swoich kont wypłacili aż 478 mln złotych. To jednak zaledwie 3 proc. wszystkich pieniędzy ulokowanych w IKE. Interia wskazuje, że wypłat dokonywały głownie osoby młode, którym nie udało się zgromadzić na Indywidualnych Kontach Emerytalnych dużych oszczędności.

Wcześniejsza wypłata z IKE wiąże się z opłaceniem kosztownego podatku, ale również z ubytkiem przyszłej emerytury. Zdaniem Jarosława Sadowskiego, eksperta z Expamder Advidor, IKE pokazało, że Polacy mogą liczyć na dodatkowe źródło oszczędności do przetrwania, a pandemia koronawirusa pokazała, że IKE w tej roli doskonale się sprawdza. Ekspert wskazuje jednak, że myśląc o przyszłości i naszych emeryturach musimy mieć w głowie chęć odbudowania naruszonego kapitału. Bez tego nasze emerytury będą bardzo niskie.

Tagi:

emeryturyemeryciemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >