Dotacja na działanie firmy
Pikrepo
Autor Konrad Karpiuk - 25 Lipca 2020

Czas na złożenie wniosku mija już za kilka dni. Rekordzista dostał aż 429 tys. zł

Dotacja na kapitał obrotowy dla firm finansowana jest z unijnych funduszy przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pieniądze mają wesprzeć te przedsiębiorstwa, które ucierpiały przez pandemię koronawirusa.

Najwyższa dotacja wysokości 429,8 tysięcy została przyznana firmie, która zgłosiła się do PARP z wnioskiem. Nabór na wnioski ruszył od 15 czerwca, do czterech tysięcy przedsiębiorstw trafiło łącznie 711,8 miliona. Całkowity budżet programu wynosi 2,5 miliarda złotych. Choć do rozdysponowania zostało jeszcze 1,8 miliarda zł, to czasu na złożenie wniosku jest już bardzo mało.

Dotacja na funkcjonowanie firmy

Celem programu jest wsparcie firm, które ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Wsparcie mogą otrzymać te firmy, które działają przynajmniej od 31 grudnia 2019 roku i jeszcze przed pandemią nie miały problemów finansowych. W założeniu wsparcie miały otrzymać te firmy, które przed pandemią dobrze prosperowały, a nie te, które już wcześniej miały kłopoty z rentownością.

Aby dotacja mogła być przyznana, spadek przychodów musi wynosić przynajmniej 30 procent i dotyczyć dowolnego miesiąca od 1 lutego. Mniejszy obrót może być względem tego samego okresu poprzedniego roku lub poprzednich miesięcy. Wsparcie dotyczy firm, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników i rocznie nie przekraczają przychodów wysokości 50 milionów złotych.

Czasu na uzyskanie dotacji jest coraz mniej

Środki z dotacji trafiają bezpośrednio na konto przedsiębiorcy, pieniądze można przeznaczyć na wydatki dotyczące funkcjonowania firmy. Wśród nich wymienia się takie jak koszty wynajmu lokalu, zobowiązania ZUS, wypłaty dla pracowników, czy zakupienie towarów - czytamy na portalu Mam Biznes.

Czas na składania wniosków przedsiębiorcy mają jedynie do 31 lipca. Składać mogą je w województwach instytucjach finansujących, działających w imieniu PARP. Po złożeniu wniosku będzie on weryfikowany. Kolejność rozpatrywania zależna jest od kolejności składania wniosków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News