BiznesINFO.pl
EN 01520467 0028

Piotr Molecki/East News

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Donald Tusk postanowił złożyć wniosek o emeryturę unijną. Świadczenie emerytalne będzie dotyczyło lat od 2014 do 2019, kiedy Tusk pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Doliczając świadczenie z ZUS, były premier może odebrać naprawdę dużą sumę.

O przesłaniu przez Donalda Tuska wniosku o wypłatę emerytury unijnej, do której uprawnia go piastowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, informuje czwartkowy "Fakt". Tusk miał już wysłać odpowiednie dokumenty do Paymaster Office.

Warunki unijnej emerytury

Do uzyskania unijnej emerytury należy mieć ukończone 66 lat. Donald Tusk niedawno obchodził 65. urodziny, na emeryturę z Brukseli musi więc poczekać do przyszłego roku.

Wysokość unijnej emerytury będzie stanowić 20 proc. ostatniego wynagrodzenia Donalda Tuska. Z racji, że ostatnia wypłata na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wyniosła 28 660 euro, Tusk może liczyć na 5 322 euro miesięcznie. Daje to 24820,05 zł miesięcznie (kurs z 05.05.22, godz. 15.00).

Tusk otrzyma także świadczenie z ZUS

"Fakt" przypomina również wypowiedź Donalda Tuska z 2014 r., kiedy mówił, że może liczyć na niewiele ponad 2 tys. zł emerytury z ZUS. Można więc oszacować, że emerytura Donalda Tuska, łącząc świadczenia polskie i unijne, będzie wynosiła około 27 tys. zł miesięcznie.

Tagi:

Donald TuskRada EuropejskaemeryturaZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >