Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dom do 70 m kw. można wybudować bez pozwolenia. W życie weszły nowe zasady
Joanna Leja
Joanna Leja 03.01.2022 01:00

Dom do 70 m kw. można wybudować bez pozwolenia. W życie weszły nowe zasady

construction-g0df8f7e83 1920
Devolk/Pixabay

Ustawa o budowie domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez pozwolenia i nadzoru kierownika budowy weszła w życie w poniedziałek 3 stycznia 2022. Wkrótce ma ruszyć baza projektów domów właśnie o takiej powierzchni, do pobrania za darmo. Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw.

Obszar takich domów musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa ich ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Do kogo jest skierowany program?

Program jest skierowany do osób, które chcą wybudować nieduży, jednorodzinny, wolnostojący dom:

  • o powierzchni zabudowy do 70 m2 ,

  • nie więcej niż dwukondygnacyjny ,

  • na własne potrzeby mieszkaniowe.

Podstawowe założenia programu

  • Ułatwienie budowy niedużego domu jednorodzinnego w uproszczonej procedurze.

  • Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkalnych.

  • Brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

  • W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni.

Uproszczona procedura

Budowa będzie mogła być realizowana w uproszczonej procedurze, tj.: na podstawie ułatwionego zgłoszenia, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy i bez obowiązku prowadzenia dziennika budowy. Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy.

Do budowy będzie można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Budowa domu o powierzchni do 70 m kw. w uproszczonym trybie musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która w tym przypadku będzie musiała być wydana w terminie 21 dni.

Baza projektów

Według zapowiedzi resortu rozwoju pod koniec stycznia będą ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze projekty domu do 70 m kw. W II kwartale przyszłego roku projekty budowlane przeznaczone do wielokrotnego zastosowania zostaną za darmo udostępnione w specjalnie utworzonym serwisie na stronach www.gov.pl.