BiznesINFO.pl
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

Biznes Info

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej wypłacany

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o kolejnym przedłużeniu wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przypominamy kto i w jakiej sytuacji może ze świadczenia skorzystać. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Do kiedy będzie wypłacany

  • Kto i w jakiej sytuacji może z niego skorzystać

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz pierwszy został wprowadzony w marcu zeszłego roku, gdy pandemia koronawirusa dotarła do Polski i wprowadzono w związku z tą sytuacją obostrzenia, na mocy których doszło do zamknięcia szkół, przedszkoli czy żłobków. Świadczenie dedykowano rodzicom bądź opiekunom, którzy musieli w związku z tym zostać w domu, by zająć się dziećmi. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wielokrotnie przedłużono, ostatnio do 6 czerwca. Teraz jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje o kolejnym przedłużeniu świadczenia, tym razem do 25 czerwca, czyli do dnia zakończenia tegorocznego roku szkolnego.

W jakiej sytuacji można ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy uczniowie wrócili do szkół? Resort wyjaśnia w komunikacie prasowym że świadczenie przysługuje gdy dojdzie do zamknięcia (lub ograniczonego funkcjonowania) w związku z pandemią  placówek  zapewniających opiekę.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Należy przypomnieć, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować rodzice lub opiekunowie dzieci do 8.roku życia. Zasiłek przysługuje również ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzicom lub opiekunom dzieci do 18. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się także rodzice lub opiekunowie osób do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie przysługuje też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

– Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi, stąd decyzja o kolejnym wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy placówka tej opieki nie zapewnia –  podkreśla cytowana w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomnijmy, że wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. 

Rozporządzenie na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do końca tegorocznego roku szkolnego wejdzie w życie z dniem 7 czerwca br., czyli od najbliższej niedzieli.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >