BiznesINFO.pl
zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo

Biznes info

Deklaracja ZUS IWA. Druk należy złożyć do 31 stycznia

24 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Do 31 stycznia płatnicy składek muszą złożyć druk ZUS IWA za 2022 rok. Obowiązek ten dotyczy firm, w których do ubezpieczenia wypadkowego w zeszłym roku było zgłoszone co najmniej 10 osób.

Deklaracja ZUS IWA

Płatnicy składek, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy

składek na ubezpieczenie wypadkowe, muszą złożyć druk ZUS IWA za 2022 rok. Mają czas do 31 stycznia. 

 - Dotyczy to tych firm, w których zgłoszonych było do ubezpieczenia wypadkowego w ubiegłym roku co najmniej 10 osób oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON – przypomina Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa dolnośląskiego.

W dokumencie ZUS IW muszą się znaleźć informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w tym przypadku w 2022 roku.

- Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Portal Infor zwraca uwagę, że jeśli przedsiębiorca nie dochowa tego terminu, to ZUS w drodze decyzji będzie zobowiązany ustalić płatnikowi wysokość stopy procentowej składki wypadkowej w wysokości 150% prawidłowej stopy procentowej tej składki. Wcześniej ZUS może jednak wezwać płatnika do wysłania bądź korekty informacji w określonym terminie -  jeśli płatnik dochowa terminu, może uniknąć konsekwencji.

Wyjątki 

Nie wszyscy muszą składać dokument. Jeśli płatnicy przekazywali informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki

Na stronie ZUS czytamy, że nie trzeba składać ZUS IWA, jeżeli był chociaż jeden miesiąc poprzedniego roku, w którym żadna osoba, za którą płatnik opłaca składki, nie podlegała temu ubezpieczeniu

Tagi:

ZUSdeklaracja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >