BiznesINFO.pl
sejm

East News

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

29 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Podczas debaty wszystkie kluby i koła opozycyjne wypowiedziały się przeciw wydłużeniu kadencji samorządów do wiosny 2024 roku. Padł nawet pomysł skrócenia kadencji samorządów lub Sejmu, aby uniknąć nachodzenia się wyborów. 

Przesunięcie wyborów 

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 roku, jednocześnie też wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Zbiegły się wybory i to jest niewykonalne, żeby przeprowadzić na raz wybory samorządowe i parlamentarne. To mówi PKW i to mówią także wszyscy szefowie finansów partyjnych” – mówił 4 września w Mielcu Jarosław Kaczyński. Dodał, że w porozumieniu z prezydentem przygotowano projekt przedłużający kadencję samorządów. Propozycja zakładała przedłużenie ich do 30 kwietnia 2024 roku.

W środę 28 września br. odbyła się debata nad przygotowanym przez posłów PiS projektem o przedłużeniu upływającej w 2023 roku kadencji jednostek jednostek samorządu terytorialnego. 

Występujący w imieniu PiS Tomasz Ławniczak przypomniał, że PiS popiera projekt ustawy. Podkreślił, że nakładanie się procedur może zakłócić przebieg kampanii wyborczej zarówno do Sejmu, jak i Senatu. 

Polityczne krętactwo

Tomasz Trela (Lewica) uznał jednak, że projekt nie ma nic wspólnego z dobrem samorządów i jest to jedynie “polityczne krętactwo”. Zapewnił, że Lewica będzie dążyć, by ten projekt wylądował w koszu. 

Podobne stanowisko przedstawił Waldy Dzikowski (KO), który uznał, że ten projekt jest szkodliwy dla ustroju państwa i ustroju samorządów. Zachęcał nawet, by PiS, zamiast wydłużać kadencję samorządów, skróciło ją do wyborów samorządowych wiosną 2023 roku. "Wtedy nie będzie wtedy kolizji ani z wyborami parlamentarnymi, ani z samorządowymi" - argumentował.

Z kolei Urszula Nowogórska (Koalicja Polska) argumentowała, że można ustalić daty wyborów parlamentarnych i samorządowych w jednym roku tak, aby nie nakładały się na siebie. 

"Wy po prostu nie chcecie iść z łatką przegranego do wyborów parlamentarnych” ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na ten moment propozycję zmiany terminu wyborów popierają jedynie politycy PiS-u. Dziś odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy. (PAP) 

Tagi:

politykawybory parlamentarneWybory

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >