BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy trzynastki i czternastki powinny zostać? Polacy nie mają wątpliwości podczas kryzysu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:43

Czy trzynastki i czternastki powinny zostać? Polacy nie mają wątpliwości podczas kryzysu

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe, wyludzenie pieniedzy od starszej osoby, przekazanie gotowki obcemu czlowiekowi
East News, Zofia i Marek Bazak

Czternasta i trzynasta emerytura wspomagają seniorów

Czternasta i trzynasta emerytura to świadczenia wypłacane w kwocie najniższej emerytury. Tegoroczna trzynasta emerytura wyniosła 1200 zł, natomiast czternasta emerytura zdaniem ekspertów wyniesie 1300 zł. Różnicą między świadczeniami będzie przeliczanie, w przypadku którego będzie obowiązywała złotówka za złotówkę. -  Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r., cytuje słowa Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Czternasta i trzynasta emerytura budzi wątpliwości prezesa Instytutu Emerytalnego, dr Antoniego Kolka. - Dodatkowe środki dla emerytów są ważne i warto, by wypłacane im świadczenia były podnoszone. Ale zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura są świadczeniami o charakterze politycznym, przygotowanymi na potrzeby wyborów, powiedział portalowi money.pl i dodał, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie pieniędzy z trzynastych i czternastych emerytur na waloryzację świadczeń. Co o tym wszystkim sądzą Polacy?

Czternasta emerytura i trzynastka oczami Polaków

Czternasta emerytura i trzynasta emerytura zdaniem 55 proc. badanych przez money.pl Polaków uważa, że świadczenia powinny być wypłacane zgodnie z obietnicą. Jak się okazuje, przyznawanie tylko i wyłącznie trzynastych emerytur popiera 20 proc. badanych, natomiast 25 proc. nie opowiada się za żadnym z tych świadczeń. Zgodność Polaków w sprawie trzynastych i czternastych emerytur jest jeszcze bardziej widoczna w wiekowym przekroju.

Czternasta i trzynasta emerytura łączą, a nie dzielą Polaków. Jak podaje money.pl, aż 71 proc. Polaków w wieku 18-24 popiera przyznawanie co najmniej jednego ze świadczeń. Najmniej, bo 69 proc. badanych w wieku 25-44 opowiada się za trzynastymi i czternastymi emeryturami, natomiast 78 proc. osób w wieku powyżej 45 lat popiera takie rozwiązanie. - Gdy nas pytają, czy chcemy coś dostać, to trudno odmówić, podsumowuje dr Kolek. Jak się okazuje, Polacy nie żałują trzynastych i czternastych emerytur seniorom.