BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe, wyludzenie pieniedzy od starszej osoby, przekazanie gotowki obcemu czlowiekowi

East News, Zofia i Marek Bazak

Czy trzynastki i czternastki powinny zostać? Polacy nie mają wątpliwości podczas kryzysu

19 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Czternasta emerytura oraz trzynasta emerytura to świadczenia przyznawane polskim seniorom i o dziwo, budzące mniejsze oburzenie niż 500 plus także kosztuje państwo ogromne miliardy złotych. Niestety, wobec kryzysu przyznawanie wszelkich świadczeń socjalny

Czternasta i trzynasta emerytura wspomagają seniorów

Czternasta i trzynasta emerytura to świadczenia wypłacane w kwocie najniższej emerytury. Tegoroczna trzynasta emerytura wyniosła 1200 zł, natomiast czternasta emerytura zdaniem ekspertów wyniesie 1300 zł. Różnicą między świadczeniami będzie przeliczanie, w przypadku którego będzie obowiązywała złotówka za złotówkę. -  Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r., cytuje słowa Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Czternasta i trzynasta emerytura budzi wątpliwości prezesa Instytutu Emerytalnego, dr Antoniego Kolka. - Dodatkowe środki dla emerytów są ważne i warto, by wypłacane im świadczenia były podnoszone. Ale zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura są świadczeniami o charakterze politycznym, przygotowanymi na potrzeby wyborów, powiedział portalowi money.pl i dodał, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie pieniędzy z trzynastych i czternastych emerytur na waloryzację świadczeń. Co o tym wszystkim sądzą Polacy?

Czternasta emerytura i trzynastka oczami Polaków

Czternasta emerytura i trzynasta emerytura zdaniem 55 proc. badanych przez money.pl Polaków uważa, że świadczenia powinny być wypłacane zgodnie z obietnicą. Jak się okazuje, przyznawanie tylko i wyłącznie trzynastych emerytur popiera 20 proc. badanych, natomiast 25 proc. nie opowiada się za żadnym z tych świadczeń. Zgodność Polaków w sprawie trzynastych i czternastych emerytur jest jeszcze bardziej widoczna w wiekowym przekroju.

Czternasta i trzynasta emerytura łączą, a nie dzielą Polaków. Jak podaje money.pl, aż 71 proc. Polaków w wieku 18-24 popiera przyznawanie co najmniej jednego ze świadczeń. Najmniej, bo 69 proc. badanych w wieku 25-44 opowiada się za trzynastymi i czternastymi emeryturami, natomiast 78 proc. osób w wieku powyżej 45 lat popiera takie rozwiązanie. - Gdy nas pytają, czy chcemy coś dostać, to trudno odmówić, podsumowuje dr Kolek. Jak się okazuje, Polacy nie żałują trzynastych i czternastych emerytur seniorom.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

z ostatniej chwili

Polska i Świat

Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

Czytaj więcej >
Zasiłek opiekuńczy

Polska i Świat

Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Czytaj więcej >
Pukanie do drzwi

Polska i Świat

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Czytaj więcej >
niemcy

Polska i Świat

Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

Czytaj więcej >