BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Od 10:00 do 12:00 sklepy tylko dla seniorów. Nietypowy ruch sąsiada Polski

18 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Czechy zdecydowały się na innowacyjne rozwiązanie, które ma stanowić odpowiedź na zwiększający się zasięg koronawirusa w kraju. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, sklepy wprowadzają godziny zakupów tylko dla seniorów.

Czechy z nową strategią

Czechy podjęły decyzję o zmianie dotychczasowych praktyk w małopowierzchniowych sklepach spożywczych. Zgodnie z nowymi przepisami, które mają obowiązywać od czwartku, od 10:00 do 12:00 zakupy w nich będą mogły robić jedynie osoby powyżej 65 roku życia – podaje na Twitterze ČT24.

Decyzja rządu ograniczająca godziny zakupów jest podyktowana chęcią ochrony osób będących w grupie największego ryzyka. Nowa strategia ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu zakupów seniorów w tym szczególnie stresującym dla nich czasie.

Ciąg dalszy restrykcji

Wprowadzenie godzin, w których zakupy mogą robić jedynie seniorzy, to kolejny radykalny krok rządu Andreja Babisa. Od paru dni w Czechach działają jedynie sklepy z żywnością, drogerie i apteki – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Przedwczoraj czeskie służby epidemiologiczne ogłosiły zakaz wjazdu i wyjazdu z 21 gmin w kraju (inaczej: województwie) ołomunieckim i jeden w kraju Wysoczyzna. Tak surowe przepisy dotyczące wschodu Czech są odpowiedzią na wzrost liczby zakażeń na tych terenach – tylko w niedzielę odnotowano tam 25 nowych przypadków infekcji. Odcinając gminy, w których mieszka ok. 24 tys. obywateli, władze chcą uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z trudną sytuacją mierzą się mieszkańcy czeskich wsi, w których zamknięto wszystkie szkoły i sklepy spożywcze. Dla Czechów pozostających poza miastami organizowane są dostawy żywności.

Zgodnie z najnowszymi informacjami rząd czeski zdecydował się na jeszcze większe ograniczenie wolności obywateli – informuje rmf24.pl. W związku z rozporządzeniem wszystkie osoby, które przebywają poza miejscem zamieszkania, mają obowiązek zakrywać usta i nos. Premier oznajmił, że „ochrona ma być jakakolwiek”.

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nakazu czyszczenia koszyków i wózków po każdym ich użyciu w sklepach. Natomiast klamki i drzwi mają być dezynfekowane co godzinę. Jest to reakcja na wzrost zachorowań na koronawirusa w Czechach. Tylko wczoraj odnotowano 90 nowych przypadków, a jedna osoba zmarła – podaje politykazdrowotna.com.

Nie tylko Czesi dbają o seniorów

W celu zminimalizowania zagrożenia zakażenia koronawirusem jedna z brytyjskich sieciówek, Iceland Foods, wyznacza konkretne godziny, w których ze sklepu będą mogli korzystać jedynie seniorzy.

Sklepy mają być otwierane godzinę wcześniej niż zazwyczaj – ten czas ma być przeznaczony na zakupy wyłącznie osób starszych. Nie jest to odgórna zasada i poszczególne oddziały będą mogły samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu godziny tylko dla seniorów.

Na taki krok zdecydował się sklep w centrum handlowym Kennedy w Belfaście, który od wczoraj jest otwierany o 8.00 i przez pierwszą godzinę ma służyć jedynie osobom starszym – podaje Rzeczpospolita. Z kolei oddział w Thanet dzisiaj po raz pierwszy był dostępny dla seniorów między 7 a 8 rano.

Wybór godziny porannej jest podyktowany większym prawdopodobieństwem, że w asortymencie znajdą się produkty, które są w ostatnim czasie masowo wykupywane m.in. makarony, papier toaletowy czy mrożonki. Wczesna wizyta w sklepie pozwoli seniorom uniknąć tłumów, co jest niezwykle istotne, ponieważ stanowią oni grupę szczególnie narażoną w związku z koronawirusem.

Tagi:

KoronawirussklepCzechy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >