Czechy wprowadzają godziny zakupów tylko dla seniorów
Pixabay/ccipeggy
Autor Maria Glinka - 18 Marca 2020

Od 10:00 do 12:00 sklepy tylko dla seniorów. Nietypowy ruch sąsiada Polski

Czechy zdecydowały się na innowacyjne rozwiązanie, które ma stanowić odpowiedź na zwiększający się zasięg koronawirusa w kraju. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, sklepy wprowadzają godziny zakupów tylko dla seniorów.

Czechy z nową strategią

Czechy podjęły decyzję o zmianie dotychczasowych praktyk w małopowierzchniowych sklepach spożywczych. Zgodnie z nowymi przepisami, które mają obowiązywać od czwartku, od 10:00 do 12:00 zakupy w nich będą mogły robić jedynie osoby powyżej 65 roku życia – podaje na Twitterze ČT24.

Dramatyczne doniesienia z Włoch. W prosektoriach nie ma już miejsc, pogrzeby bez rodzinDramatyczne doniesienia z Włoch. W prosektoriach nie ma już miejsc, pogrzeby bez rodzinCzytaj dalej

Decyzja rządu ograniczająca godziny zakupów jest podyktowana chęcią ochrony osób będących w grupie największego ryzyka. Nowa strategia ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu zakupów seniorów w tym szczególnie stresującym dla nich czasie.

Ciąg dalszy restrykcji

Wprowadzenie godzin, w których zakupy mogą robić jedynie seniorzy, to kolejny radykalny krok rządu Andreja Babisa. Od paru dni w Czechach działają jedynie sklepy z żywnością, drogerie i apteki – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Niemiecki naukowiec prognozuje kiedy skończy się pandemia. Niestety, nie ma on dobrych wieściNiemiecki naukowiec prognozuje kiedy skończy się pandemia. Niestety, nie ma on dobrych wieściCzytaj dalej

Przedwczoraj czeskie służby epidemiologiczne ogłosiły zakaz wjazdu i wyjazdu z 21 gmin w kraju (inaczej: województwie) ołomunieckim i jeden w kraju Wysoczyzna. Tak surowe przepisy dotyczące wschodu Czech są odpowiedzią na wzrost liczby zakażeń na tych terenach – tylko w niedzielę odnotowano tam 25 nowych przypadków infekcji. Odcinając gminy, w których mieszka ok. 24 tys. obywateli, władze chcą uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z trudną sytuacją mierzą się mieszkańcy czeskich wsi, w których zamknięto wszystkie szkoły i sklepy spożywcze. Dla Czechów pozostających poza miastami organizowane są dostawy żywności.

Zgodnie z najnowszymi informacjami rząd czeski zdecydował się na jeszcze większe ograniczenie wolności obywateli – informuje rmf24.pl. W związku z rozporządzeniem wszystkie osoby, które przebywają poza miejscem zamieszkania, mają obowiązek zakrywać usta i nos. Premier oznajmił, że „ochrona ma być jakakolwiek”.

Eurowizja 2020 odwołana. Pierwsza taka decyzja w historiiEurowizja 2020 odwołana. Pierwsza taka decyzja w historiiCzytaj dalej

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nakazu czyszczenia koszyków i wózków po każdym ich użyciu w sklepach. Natomiast klamki i drzwi mają być dezynfekowane co godzinę. Jest to reakcja na wzrost zachorowań na koronawirusa w Czechach. Tylko wczoraj odnotowano 90 nowych przypadków, a jedna osoba zmarła – podaje politykazdrowotna.com.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Nie tylko Czesi dbają o seniorów

W celu zminimalizowania zagrożenia zakażenia koronawirusem jedna z brytyjskich sieciówek, Iceland Foods, wyznacza konkretne godziny, w których ze sklepu będą mogli korzystać jedynie seniorzy.

Sklepy mają być otwierane godzinę wcześniej niż zazwyczaj – ten czas ma być przeznaczony na zakupy wyłącznie osób starszych. Nie jest to odgórna zasada i poszczególne oddziały będą mogły samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu godziny tylko dla seniorów.

Na taki krok zdecydował się sklep w centrum handlowym Kennedy w Belfaście, który od wczoraj jest otwierany o 8.00 i przez pierwszą godzinę ma służyć jedynie osobom starszym – podaje Rzeczpospolita. Z kolei oddział w Thanet dzisiaj po raz pierwszy był dostępny dla seniorów między 7 a 8 rano.

Największe polskie laboratorium badające próbki sparaliżowane. Pracownicy objęci kwarantannąNajwiększe polskie laboratorium badające próbki sparaliżowane. Pracownicy objęci kwarantannąCzytaj dalej

Wybór godziny porannej jest podyktowany większym prawdopodobieństwem, że w asortymencie znajdą się produkty, które są w ostatnim czasie masowo wykupywane m.in. makarony, papier toaletowy czy mrożonki. Wczesna wizyta w sklepie pozwoli seniorom uniknąć tłumów, co jest niezwykle istotne, ponieważ stanowią oni grupę szczególnie narażoną w związku z koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  3. Jeden z największych szpitali w Polsce wstrzymuje działalność. Wszystko przez koronawirusa
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Z ostatniej chwili: książę Albert zakażony koronawirusem. Pałac potwierdza
Biedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachBiedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News