COVID-19 wpłynie na wypłatę "trzynastek"?
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 14 Marca 2020

COVID-19 wpłynie na trzynaste emerytury? Podajemy daty wypłat

COVID-19 to zdecydowany temat numer jeden w polskich mediach. Przyćmił m.in. trzynaste emerytury. Czy zamieszanie wokół koronawirusa utrudni wypłatę świadczeń?

COVID-19 a 13. emerytura

Koranowirus COVID-19 spowodował zamknięcie w Polsce placówek oświatowych i ograniczenie pracy urzędów. Czy w związku z tym należy spodziewać się trudności z wypłatą przyjętych na początku roku przez Sejm 13. emerytur?

„Fakt” podaje, że świadczenie będzie wypłacane zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przelewy zaplanowano 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia 2020 roku. Jak informuje tabloid, do Świąt Wielkanocnych (12-13 kwietnia) pieniądze powinna otrzymać połowa seniorów uprawnionych do dodatkowego świadczenia. Pozostali otrzymają środki po świętach.

W tym roku 13. emerytura zostanie wypłacona w sumie dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych.

Jak wysokość „trzynastki”?

Po raz pierwszy świadczenie zostało przyznane w maju ubiegłego roku. Od tego roku jest to świadczenie stałe, w wysokości najniższej emerytury obowiązującej. W tym roku jest to 1200 zł brutto, co oznacza, że na rękę emeryci i renciści otrzymają 981 zł.

Przypomnijmy, że „trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News