Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > COVID-19 wpłynie na trzynaste emerytury? Podajemy daty wypłat
Radosław Święcki
Radosław Święcki 14.03.2020 01:00

COVID-19 wpłynie na trzynaste emerytury? Podajemy daty wypłat

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

COVID-19 a 13. emerytura

Koranowirus COVID-19 spowodował zamknięcie w Polsce placówek oświatowych i ograniczenie pracy urzędów. Czy w związku z tym należy spodziewać się trudności z wypłatą przyjętych na początku roku przez Sejm 13. emerytur?

„Fakt” podaje, że świadczenie będzie wypłacane zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przelewy zaplanowano 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia 2020 roku.  Jak informuje tabloid, do Świąt Wielkanocnych (12-13 kwietnia) pieniądze powinna otrzymać połowa seniorów uprawnionych do dodatkowego świadczenia. Pozostali otrzymają środki po świętach.

W tym roku 13. emerytura zostanie wypłacona w sumie dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych.

Jak wysokość „trzynastki”?

Po raz pierwszy świadczenie zostało przyznane w maju ubiegłego roku. Od tego roku jest to świadczenie stałe, w wysokości najniższej emerytury obowiązującej. W tym roku jest to 1200 zł brutto, co oznacza, że na rękę emeryci i renciści otrzymają 981 zł.

Przypomnijmy, że „trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.