BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

22 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna oprócz naszych kompetencji ma wykazać także naszą motywację do pracy. Jak nie dać się złapać na tym pytaniu? O dziwo nie jest to takie proste, gdyż doświadczenie pokazuje, że wielu z rekrutowanych ma problemy z

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko rozmowa o naszym CV, kompetencjach, osobowości czy wrażeniach z poprzednich miejsc pracy. Podczas niej mamy także zaprezentować swoją motywację do pracy. Chodzi oczywiście o to, by mówić o tym, co napędza nas w pracy zawodowej. Problem w tym, że nie jest to takie łatwe.

Na samym początku musimy wiedzieć, jakie są czynniki motywacji. Tych jest całkiem sporo i w zależności od naszego doświadczenia życiowego, sytuacji prywantej, w której się znajdujemy, zasobności portfela i innych okoliczności, te mogą być najróżniejsze. Od rozwoju osobistego, przez wyzwania i doświadczenia, dostęp do szkoleń, bezpieczeństwo po nawet pretekst do tego, by wyrwać się z domu - powodów do pracy jest wiele, a podzielić je można w zasadzie na cztery kategorie:

  1. Pieniądze,

  2. Rozwój,

  3. Stosunki międzyludzkie,

  4. Stabilność zatrudnienia.

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna musi być szczera

Ważne jest, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej zachować szczerość i uczciwość. Część oczywiście informacji o sobie przekazaliśmy rekruterom w dokumetach aplikacyjnych jak właśnie CV, ale o sobie czy o swoich motywacjach musimy powiedzieć sami z siebie. To rzeczy o których dotąd rekruter nie miał pojęcia, dlatego dobrze, byśmy byli szczerzy, ale starali się też przy tym wszystkim wyjść po prostu korzystnie w oczach prowadzących rozmowę.

W innym wypadku, gdybyśmy zdecydowali się na nieszczerość i mówienie rzeczy sprzecznych z doświadczeniem, a także stanowiskiem, na które aplikujemy, szkodzimy sami sobie. Rekruterzy bowiem szybko wyłapią naszą nieszczerość. Nawet jeśli oni tego nie zrobią, podczas pracy możemy zderzyć się boleśnie z rzeczywistością, która zweryfikuje naszą prawdomówność.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >