BiznesINFO.pl > Praca > Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:14

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko rozmowa o naszym CV, kompetencjach, osobowości czy wrażeniach z poprzednich miejsc pracy. Podczas niej mamy także zaprezentować swoją motywację do pracy. Chodzi oczywiście o to, by mówić o tym, co napędza nas w pracy zawodowej. Problem w tym, że nie jest to takie łatwe.

Na samym początku musimy wiedzieć, jakie są czynniki motywacji. Tych jest całkiem sporo i w zależności od naszego doświadczenia życiowego, sytuacji prywantej, w której się znajdujemy, zasobności portfela i innych okoliczności, te mogą być najróżniejsze. Od rozwoju osobistego, przez wyzwania i doświadczenia, dostęp do szkoleń, bezpieczeństwo po nawet pretekst do tego, by wyrwać się z domu - powodów do pracy jest wiele, a podzielić je można w zasadzie na cztery kategorie:

  1. Pieniądze,

  2. Rozwój,

  3. Stosunki międzyludzkie,

  4. Stabilność zatrudnienia.

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna musi być szczera

Ważne jest, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej zachować szczerość i uczciwość. Część oczywiście informacji o sobie przekazaliśmy rekruterom w dokumetach aplikacyjnych jak właśnie CV, ale o sobie czy o swoich motywacjach musimy powiedzieć sami z siebie. To rzeczy o których dotąd rekruter nie miał pojęcia, dlatego dobrze, byśmy byli szczerzy, ale starali się też przy tym wszystkim wyjść po prostu korzystnie w oczach prowadzących rozmowę.

W innym wypadku, gdybyśmy zdecydowali się na nieszczerość i mówienie rzeczy sprzecznych z doświadczeniem, a także stanowiskiem, na które aplikujemy, szkodzimy sami sobie. Rekruterzy bowiem szybko wyłapią naszą nieszczerość. Nawet jeśli oni tego nie zrobią, podczas pracy możemy zderzyć się boleśnie z rzeczywistością, która zweryfikuje naszą prawdomówność.

Polecane