Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Chiny spalają coraz więcej węgla. Państwo Środka idzie wbrew światowym trendom
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 26.04.2022 20:56

Chiny spalają coraz więcej węgla. Państwo Środka idzie wbrew światowym trendom

pilne swiat (1) (1)
pixabay

Chiny w 2022 roku planują zwiększyć produkcję węgla o 300 milionów ton. Pogłębia się również światowe uzależnienie się od tego surowca ze względu na wywołaną przez Rosję wojne na Ukrainie. Rekordy wydobycia węgla dopiero przed nami. 

W 2021 roku w Chinach wydobyto 4 miliardy ton węgla. Dla porównania w Polsce wydobyto 55 mln ton węgla. W ubiegłym roku Chiny zatwierdziły rozbudowę 153 kopalnii węgla. Ich bezpieczeństwo energetyczne jest ważniejsze od światowej polityki redukcyjnej emisji CO2. Państwo Środka chce być samowystarczalne energetycznie. 

Mimo, że światowe gospodarki dążą do zmniejszenia emisji CO2, Chinom nie zależy na ochronie klimatu. Budują kolejne kopalnie węgla kamiennego.

Gdy w tamtym roku Chiny zmagały się z kryzysem energetycznym przez niekorzystne zjawiska pogodowe Europa w tym również Polska w tym czasie planowała zamykać kopalnie i zmniejszać wydobycie węgla. Niestety w tym roku polityka wojenna Rosji odwróciła plany świata. Chiny już zapowiedziały otwarcie pozamykanych kopalń oraz budowę nowych za 3,8 mld dol. 

Zapotrzebowanie na węgiel jest największe od lat. W samej prowincji Shanxi w Chinach wydobywa się najwięcej węgla. W ubiegłym roku wydobyto tam około 1 mld ton.

Przed nami rekordy. Popyt na wydobycie węgla rośnie w kolejnych krajach

Na świecie zainteresowanie węglem kopalnym zwiększa się.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała, że świat w 2021 roku wytworzył z węgla więcej energii niż kiedykolwiek wcześniej. W 2022 świat ma pobić rekord i wydobyć 8 mld ton węgla. 

Ambitne dążenia polityczne redukujące emisję CO2  zostały przerwane przez wojnę wywołaną przez Rosję. MAE poinformowała, że emisja dwutlenku węgla przez węgiel w 2024 roku będzie o 3 mld ton większa niż w zakładanym wcześniej scenariuszu osiągnięcia zerowego poziomu do 2050 roku. 

Niemcy i Włosi rozważają ponowne uruchomienie kopalni węglowych. W Stanach Zjednoczonych odnotowano największe od dekady zużycie węgla, a RPA informuje o rekordowym zainteresowaniu swoim węglem. 

Zainteresowanie węglem wzrosło przez wojnę, którą rozpoczęła Rosja i która spowodowała niedobór gazu ziemnego. Analitycy na świecie przekonują, że węgiel jest jednym z najtańszych paliw. Dlatego jego znaczenie wzrasta w obliczu kryzysów. 

Emisja CO2 zabija ludzi 

Liczba zgonów z powodu emisji CO2 jest już możliwa do obliczenia. 

Naukowiec dr Daniel Bressler z Uniwersytetu Columbia podsumował wyniki swoich badań i ogłosił,  że zmiany klimatu kosztują jedno życie na 4,5 tys ton CO2. 

Tagi: węgiel