Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ceny żywności dalej będą rosnąć. Przyczyną nowe podatki i drożyzna na świecie
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 16.04.2021 02:00

Ceny żywności dalej będą rosnąć. Przyczyną nowe podatki i drożyzna na świecie

Podwyżki cen żywności są nieuchronne
Pixabay/Tariq786

Podwyżki cen żywności są nieuniknione, dlatego już teraz powinniśmy przygotowywać się na najgorsze. Wszystko przez podatki i rosnące ceny żywności na świecie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny żywności mogą pójść w górę

  • Jakie podatki mogą wpłynąć na ceny

  • Jaka jest sytuacja na światowych rynkach

Podwyżki cen żywności

Podwyżki cen żywności są nie do uniknięcia, alarmuje dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Bieżący rok i tak zaczął się od widocznego wzrostu cen w związku z wprowadzeniem nowej daniny - podatku cukrowego, który wyraźnie podniósł ceny wielu napojów (często nawet o 50 proc.), które Polacy do tej pory chętnie kupowali.

Nikt nie chce przepłacać i teraz każdy podczas zakupów staje przed dylematem, czy butelka Coca-Coli jest mu naprawdę niezbędna. To z kolei przyczyniło się do spadku sprzedaży słodzonych napojów - nawet do 20 proc.

Rz alarmuje, że to jednak nie jest koniec podwyżek cen żywności. We znaki może dać nam się również wprowadzony niedawno podatek handlowy, który, choć spoczywa na największych sieciach sklepów, bardzo szybko może zostać przerzucony na klientów.

Ceny żywności na świecie szybko rosną

Kolejną kwestią, która najprawdopodobniej przyczyni się do podwyżek cen żywności w Polsce, jest sytuacja panująca na rynkach światowych. Fundusze inwestycyjne starają się znaleźć sposoby na lokowanie pieniędzy przez niskie stopy procentowe. Szansę na opłacalne inwestycje odnajdują w produktach spożywczych, przez co ich ceny stale rosną.

Rzeczpospolita prognozuje, że to wszystko przyczyni się do podwyżek cen nabiału czy produktów zbożowych, które są eksportowane na masową skalę. Zdrożeć mają także jaja i alkohol, choć są szanse na to, że ceny mięsa (m.in. drobiu i wieprzowiny) nieco spadną.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: żywność