BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zły początek roku dla tankujących. Ceny paliwa pójdą ostro do góry

3 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Chociaż sprawa cen paliwa decyduje się tysiące kilometrów od Polski, to niestety niechybnie dotknie także naszego kraju i naszych portfeli. Wszystko to z powodu konfliktu na linii USA - Iran, który nabiera znacznego rozpędu.

Źródłem nagłego skoku ceny ropy w piątek 3 stycznia był atak amerykańskiego wojska dokonany na irańskiego dowódcę bardzo wysokiego szczebla. Soleimani zginął na terenie Bagdadu, stolicy Iraku, a przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei już zapowiedział bardzo surową zemstę na Amerykanach, o czym wspomina dzisiaj CNN. Tego właśnie obawiają się najbardziej analitycy, którzy wróżą znaczne podwyżki na stacjach całego świata, Iran bowiem jest jednym z największych eksporterów ropy na świecie.

Oświadczenie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu nie pozostawia wątpliwości, że Teheran za atak na Hadżdż Qassima Suleimaniego planuję zemstę, nazwyając ją największym błędem staregicznym Stanów Zjednoczonych. "Stany Zjednoczone zrozumieją, że kryminalny atak na Sardar Suleimaniego jest ich największą strategiczną pomyłką w regionie Azji Zachodniej, a Stany Zjednoczone nie unikną konsekwencji tej błędnej kalkulacji." - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez eurokurier24.pl. 

Ropa z Iraku także może nie popłynąć 

Oprócz znacznej siły militarnej jaką dysponują Persowie, Iran myśląc o zemście nie musi wcale mieć na myśli starcia konwencjonalnego. Teheran może bowiem śmiało doprowadzić do zawirowań na rynku paliw, ze względu na olbrzymie zasoby surowców, z których są one robione. Zakładając hipotetecznie, że Irańczycy zdecydują się na zwieszenie czasowe eksportu surowca, wzrost na stacjach w większości krajów świata może być bardzo znaczący. 

Dodatkowym problemem dla kierowców całego świata jest pospieszne opuszczanie sąsiadującego z Iranem Iraku przez amerykańskich pracowników rafinerii i pól naftowych, ze względu na domniemaną zemstę Iranu. Oznacza to niechybnie zmniejszenie możlwiości wydobywczych Iraku, choć władze w Bagdadzie zapewniają, że pracownicy z innych krajów niż USA nie opuszczają stanowisk pracy. To dodatkowe powody, przez które możemy spodziewać się wzrostów na stacjach. 

Ceny paliwa w Polsce

Jeżeli chodzi o cenę benzyny Pb95, to może ona przekroczyć 5 zł, wieszczy money.pl. Średnia krajowa cena za Pb98, to obecnie 5,30 zł na litr, a za ON 5,20 zł, podaje portal reflex.com.

Chociaż import irańskiej ropy do Polski ma znaczenie marginalne, bowiem najwięcej surowców do produkcji paliw kupujemy z Rosji i Arabii Saudyjskiej, to możemy się spodziewać, że w obliczu zawirowań na rynku paliw, ceny u naszych głównych klientów także pójdą do góry. 

Konflikt, który jest niemal pewny na pewno wpływnie więc znacząco na ceny paliw na polskich stacjach benzynowych. Od jego skali zależeć będzie dokładna cena. Należy jednak przygotować się na nieprzyjemne wieści.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >