Ceny paliwa do góry przez konflikt Iran USA
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 3 Stycznia 2020

Zły początek roku dla tankujących. Ceny paliwa pójdą ostro do góry

Chociaż sprawa cen paliwa decyduje się tysiące kilometrów od Polski, to niestety niechybnie dotknie także naszego kraju i naszych portfeli. Wszystko to z powodu konfliktu na linii USA - Iran, który nabiera znacznego rozpędu.

Źródłem nagłego skoku ceny ropy w piątek 3 stycznia był atak amerykańskiego wojska dokonany na irańskiego dowódcę bardzo wysokiego szczebla. Soleimani zginął na terenie Bagdadu, stolicy Iraku, a przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei już zapowiedział bardzo surową zemstę na Amerykanach, o czym wspomina dzisiaj CNN. Tego właśnie obawiają się najbardziej analitycy, którzy wróżą znaczne podwyżki na stacjach całego świata, Iran bowiem jest jednym z największych eksporterów ropy na świecie.

Oświadczenie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu nie pozostawia wątpliwości, że Teheran za atak na Hadżdż Qassima Suleimaniego planuję zemstę, nazwyając ją największym błędem staregicznym Stanów Zjednoczonych. "Stany Zjednoczone zrozumieją, że kryminalny atak na Sardar Suleimaniego jest ich największą strategiczną pomyłką w regionie Azji Zachodniej, a Stany Zjednoczone nie unikną konsekwencji tej błędnej kalkulacji." - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez eurokurier24.pl.

Ropa z Iraku także może nie popłynąć

Oprócz znacznej siły militarnej jaką dysponują Persowie, Iran myśląc o zemście nie musi wcale mieć na myśli starcia konwencjonalnego. Teheran może bowiem śmiało doprowadzić do zawirowań na rynku paliw, ze względu na olbrzymie zasoby surowców, z których są one robione. Zakładając hipotetecznie, że Irańczycy zdecydują się na zwieszenie czasowe eksportu surowca, wzrost na stacjach w większości krajów świata może być bardzo znaczący.

Jest oficjalna zapowiedź. Znamy już datę wypłat 14. emeryturyJest oficjalna zapowiedź. Znamy już datę wypłat 14. emeryturyCzytaj dalej

Dodatkowym problemem dla kierowców całego świata jest pospieszne opuszczanie sąsiadującego z Iranem Iraku przez amerykańskich pracowników rafinerii i pól naftowych, ze względu na domniemaną zemstę Iranu. Oznacza to niechybnie zmniejszenie możlwiości wydobywczych Iraku, choć władze w Bagdadzie zapewniają, że pracownicy z innych krajów niż USA nie opuszczają stanowisk pracy. To dodatkowe powody, przez które możemy spodziewać się wzrostów na stacjach.

Ceny paliwa w Polsce

Jeżeli chodzi o cenę benzyny Pb95, to może ona przekroczyć 5 zł, wieszczy money.pl. Średnia krajowa cena za Pb98, to obecnie 5,30 zł na litr, a za ON 5,20 zł, podaje portal reflex.com.

Chociaż import irańskiej ropy do Polski ma znaczenie marginalne, bowiem najwięcej surowców do produkcji paliw kupujemy z Rosji i Arabii Saudyjskiej, to możemy się spodziewać, że w obliczu zawirowań na rynku paliw, ceny u naszych głównych klientów także pójdą do góry.

Konflikt, który jest niemal pewny na pewno wpływnie więc znacząco na ceny paliw na polskich stacjach benzynowych. Od jego skali zależeć będzie dokładna cena. Należy jednak przygotować się na nieprzyjemne wieści.

Amerykanie skutecznie blokują Nord Stream 2. Berlin i Moskwa w tarapatachAmerykanie skutecznie blokują Nord Stream 2. Berlin i Moskwa w tarapatachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Jacek Rozenek już wcześniej miał niepokojące objawy. Lekarze w żaden sposób nie ostrzegli go przed udarem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News