BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, tankowanie paliwa na stacji benzynowej

East News, Zofia i Marek Bazak

Potężne wzrosty cen paliw. Z wycieczką na stację nie ma co zwlekać, będzie jeszcze drożej

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny paliw w Polsce to istotny temat nie tylko dla kierowców, lecz także dla ekspertów ekonomicznych. Podwyżki zawitały nawet na stacje benzynowe. Ceny paliw już są wysokie, a wszystko wskazuje na to, że będą jeszcze wyższe. Oczywiście wszystko też zależy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest dokładna przyczyna wzrostu cen paliw w Polsce

  • W jaki sposób kształtują się ceny paliw w poszczególnych regionach kraju

  • W którym mieście za paliwo zapłacimy najwięcej

Ceny paliw w Polsce

Wykres cen paliw w Polsce przypominają swego rodzaju sinusoidę, ponieważ w dobie pierwszej fali pandemii koronawirusa spadły drastycznie, aby potem stopniowo odbijać się od dna. Eksperci liczyli, że ceny paliw się ustabilizują, ale jak się okazuje, nic z tego. Ceny znów rosną.

Podwyżki jeszcze dwa tygodnie temu zapowiadali eksperci portali e-petrol.pl, którzy wskazywali na podwyżki cen hurtowych produktów sprzedawanych w rafineriach. Dla kierowców automatycznie przełożyło się to na ceny paliw na stacjach benzynowych.

Z kolei eksperci z BM Reflex oceniali, że ceny paliw wcale się nie zmienią, jednakże na ich spadek nie mamy co liczyć. Podkreślali, że ceny będą stale rosły, a szczególnie odczuwalne będzie to dla tankujących diesla.

Najnowszy raport portalu e-petrol.pl pokazuje, że największe podwyżki czekają na użytkowników oleju napędowego oraz benzyny. Na podobnym poziomie utrzymuje się cena gazu.

Kierowcy za benzynę 98-oktanową zapłacą, aż 6 groszy więcej na litrze niż w zeszłym tygodniu, a jej średnia cena obecnie wynosi 4,85 zł/l. Z kolei najbardziej popularna PB-95 kosztuje 4,51 zł/l.

Ceny paliw coraz wyższe

Aktualnie benzyny i diesel w najbardziej atrakcyjnych dla kierowców cenach są sprzedawane na stacjach województwa śląskiego, gdzie kosztują one 4,60 i 4,36 zł/l oraz 4,34 zł/l. Autogaz jest najtańszy w Wielkopolsce, w której za jego litr tankujący płacą 2,10 zł/l - podaje e-pertrol.pl.

Kierowcy muszą przygotować się, że najwięcej za olej napędowy, bo aż 4,57 zł/l zapłacą w woj. opolskim i to tutaj także najwięcej wyniesie ich benzyna 98-oktanowa - za nią zapłacą 4,98 zł/l.

Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim najdroższa jest benzyna 95-oktanowa i kosztuje średnio 4,62 zł/l. Gaz najdroższy jest na Pomorzu i kosztuje 2,26 zł/l - informuje serwis. Zatem jak prezentuje się sytuacja w poszczególnych miastach?

Według danych Pb98 najwięcej kosztuje w Opolu - 4,97 zł/l, natomiast najtańsza jest w Gorzowie Wielkopolskim i kosztuje 4,64 zł/l. Benzyna 95-oktanowa najdroższa jest w Gdańsku (4,51 zł/l), a najtańsza w Białymstoku. W przypadku oleju napędowego kierowcy mieszkający w Katowicach zapłacą za niego najwięcej, a najmniej w Bydgoszczy i Białymstoku.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >