Ceny paliw pod koniec listopada
PickPik
Autor Maria Glinka - 29 Listopada 2020

Potężny wzrost cen paliw, kierowcy muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. Wszystko z jednego powodu

Ceny paliw znów poszybują w górę. Analitycy sektora energetycznego przewidują, że zawyżone koszty pozostaną z kierowcami na dłużej. Wszystko z powodu wzrostu cen ropy naftowej, który jest powiązany z nadziejami na szybkie opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi.

Ceny paliw nadal wysokie

Ceny paliw od kilku tygodni utrzymują tendencję wzrostową. Tuż przed Andrzejkami kierowcy musieli liczyć się ze zdecydowanymi podwyżkami na stacjach benzynowych.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Zgodnie z wyliczeniami firmy analitycznej BM Reflex litr benzyny 95-oktanowej podrożał o 5 gr względem ubiegłego tygodnia i osiągnął poziom 4,49 zł. Jeszcze większe podwyżki, bo o 6 gr, czekały w tym tygodniu na kierowców tankujących olej napędowy. To paliwo kosztuje obecnie ok. 4,40 zł/1l.

Ku niezadowoleniu kierowców analitycy przewidują, że ceny paliw w dalszym ciągu będą wzrastać. W najbliższych dniach należy spodziewać się podwyżki rzędu 5 gr/1l. Jednak w najnowszym raporcie eksperci zaznaczają, że skala wzrostu cen paliw będzie różniła się w zależności od rodzaju i lokalizacji stacji benzynowej.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Przyczyny wyższych cen paliw

Gazeta Wyborcza donosi, że wyższe ceny paliw na stacjach benzynowych to pokłosie wzrostu kosztów w hurcie. Na przestrzeni ostatnich kilku dni 1 litr benzyny 95-oktanowej podrożał w hurcie o 10 gr. Jeszcze większą podwyżkę zarejestrowano w przypadku oleju napędowego, którego cena za litr podskoczyła o 12 gr. Zdaniem ekspertów podwyżki na stacjach rzędu 5 gr/1l to znak, że tendencja wzrostowa dopiero się rozpoczyna.

Dlaczego rosną ceny paliw w hurcie? Wszystkiemu winne jest szybkie tempo wzrostu cen ropy naftowej. W piątek 27 listopada na giełdzie w Londynie baryłka europejskiej ropy naftowej Brent była najdroższa od 6 marca i kosztowała 48,24 dolarów. Od początku tego miesiąca cena baryłki wzrosła łącznie o 10 dolarów, czyli ponad jedną czwartą. To właśnie ten wskaźnik wydaje się być kluczowym determinantem zawyżonych cen paliw w hurcie.

NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomócNBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomócCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Cena ropy a ceny paliw. Dwa wydarzenia o ogromnym wpływie na rynek naftowy

Wśród przyczyn wzrostu cen ropy naftowej należy wskazać na dwa kluczowe czynniki. Ożywienie kosztów zapoczątkowały wybory prezydenckie w USA, które oznaczały dla inwestorów kres chaosu wynikającego z kampanii wyborczej.

Niedługo później świat obiegła informacja o ponad 90-proc. skuteczności szczepionki przeciw koronawirusowi, nad którą pracują spółki Pfizer i BioNTech. Równie obiecujące wyniki zaprezentowała Moderna.

Choć obydwa preparaty są jeszcze na etapie badań klinicznych to zrodziły się nadzieje na pierwsze szczepienia jeszcze pod koniec tego roku. Opracowanie antidotum jest obiecujące także z punktu widzenia ograniczania pandemii w 2021 r. Dzięki niemu będzie można walczyć z kryzysem gospodarczym, a więc i odbudowywać popyt na ropę naftową i benzynę, który słabnie w obliczu lockdownów, gdy mobilność społeczna jest znikoma.

PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożnośćPKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożnośćCzytaj dalej

Na początku polskie stacje benzynowe uchroniły się przed dużym wzrostem cen paliw z uwagi na słabnącą pozycję dolara amerykańskiego – jest to główna waluta na międzynarodowym rynku naftowym. W pierwszych dniach listopada za 1 dolara trzeba było zapłacić prawie 4 zł. W piątek 27 listopada relacja złoty-dolar spadła do 3,76 zł.

Jednak rynek naftowy to system naczyń powiązanych - osłabienie dolara nie wystarczyło i ceny paliw wzrosły także w Polsce. Kierowcy powinni przygotować się na dalsze podwyżki na stacjach benzynowych.

Kaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleKaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Lubisz tanie ciuchy? Najlepsze warszawskie lumpeksy
  2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
  3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
  4. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  5. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  6. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
  8. Gessler zdradziła tajniki ciasta na pierogi. Sekret tkwi w 1 czynności
308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnięCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News