Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować
Maria Glinka
Maria Glinka 03.05.2020 02:00

Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Centra handlowe w pandemicznej rzeczywistości

Centra handlowe wrócą do funkcjonowania już w poniedziałek 4 maja po półtoramiesięcznej przerwie. Jednak wraz z otwarciem punktów handlowych wchodzi w życie także cały katalog zasad, których muszą przestrzegać zakupowicze.

Zgodnie z rządowymi wytycznymi pracownicy galerii są zobowiązani do skrupulatnego przeliczania klientów ze względu na obowiązujące limity dotyczącej maksymalnej liczby osób, która w tym samym czasie może przebywać wewnątrz obiektu – na 1 osobę przypada 15 mkw. Identyczne zasady dotyczą poszczególnych sklepów w centrum handlowym.

Zdrowie i bezpieczeństwo priorytetem w centrach handlowych

W związku z tym, że sklep jest miejscem publicznym to również w galeriach handlowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Na terenie centrum musi być co najmniej jeden punkt, w którym klienci będą mogli zaopatrzyć się w maseczki.

Przed wejściem do poszczególnych punktów klient będzie miał obowiązać zdezynfekować dłonie oraz założyć rękawiczki, które oferuje placówka. Podajniki z płynem do dezynfekcji mają zostać umieszczone zarówno przed wejściem do sklepu, jak i przy kasach i toaletach. Pracownicy sklepów mają za zadanie dezynfekować przymierzalnie po każdorazowym użyciu przez klienta.

Centra handlowe kojarzone są z dużymi skupiskami ludzi, dlatego kluczową zasadą jest zachowanie bezpiecznego odstępu. O tym obostrzeniu mają przypominać klientom specjalne naklejki na podłodze, które wyznaczają 2 metry między czekającymi do kasy – podaje money.pl.

Katalog czynności zabronionych w centrach handlowych

Rząd dookreślił także, w jaki sposób mają zachowywać się klienci w przestrzeni między poszczególnymi punktami w centrach handlowych. Z użytku zostaną wyłączone ławki, fontanny, szatnie oraz przechowalnie bagażu. Spożywanie czegokolwiek w „przestrzeni komunikacyjnej”, czyli na murkach lub w drodze do kolejnego sklepu, jest zabronione. Na terenie centrów handlowych nie będzie można także roznosić ulotek.

Nowe zasady obejmą także kierowców, którzy mają zajmować co drugie miejscu na parkingu należącym do galerii handlowej.

Liczba osób przy wyspie handlowej i w windzie

Rozporządzenie zezwala na otwarcie wysp handlowych pod pewnymi warunkami. Obsługa musi być oddzielona od klientów przesłonami z tworzywa sztucznego, a klienci mają podchodzić do punktu pojedynczo. Również pracownicy wysp są zobowiązani do zapewnienia rękawiczek ochronnych swoim klientom.

Podróżowanie windą również będzie podległo ograniczeniem. W tym samym czasie ma się znajdować maksymalna liczba osób, którą wskazał operator windy, podzielona przez trzy. Dla przykładu, gdy do windy może wejść 12 osób, od poniedziałku w tym samym czasie podróżować będzie tylko 4 klientów. Zasada nie dotyczy rodzin.

Tagi: Zakupy zakaz