Centra handlowe z nowymi zasadami
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Maria Glinka - 3 Maja 2020

Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować

Centra handlowe zostaną otwarte już jutro, jednak z dotychczasowymi zasadami obowiązującymi w galeriach trzeba się pożegnać. Wraz z ich otwarciem wkraczamy w świat nowych reguł, których łamanie może wystawiać ludzkie zdrowie na poważne zagrożenie. Przybliżamy, jakich obostrzeń należy przestrzegać w centrach handlowych.

Centra handlowe w pandemicznej rzeczywistości

Centra handlowe wrócą do funkcjonowania już w poniedziałek 4 maja po półtoramiesięcznej przerwie. Jednak wraz z otwarciem punktów handlowych wchodzi w życie także cały katalog zasad, których muszą przestrzegać zakupowicze.

Zgodnie z rządowymi wytycznymi pracownicy galerii są zobowiązani do skrupulatnego przeliczania klientów ze względu na obowiązujące limity dotyczącej maksymalnej liczby osób, która w tym samym czasie może przebywać wewnątrz obiektu – na 1 osobę przypada 15 mkw. Identyczne zasady dotyczą poszczególnych sklepów w centrum handlowym.

Polacy jednak mają szansę na zagraniczne wyjazdy. Jeden kraj wydał nam pozwoleniePolacy jednak mają szansę na zagraniczne wyjazdy. Jeden kraj wydał nam pozwolenieCzytaj dalej

Zdrowie i bezpieczeństwo priorytetem w centrach handlowych

W związku z tym, że sklep jest miejscem publicznym to również w galeriach handlowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Na terenie centrum musi być co najmniej jeden punkt, w którym klienci będą mogli zaopatrzyć się w maseczki.

Przed wejściem do poszczególnych punktów klient będzie miał obowiązać zdezynfekować dłonie oraz założyć rękawiczki, które oferuje placówka. Podajniki z płynem do dezynfekcji mają zostać umieszczone zarówno przed wejściem do sklepu, jak i przy kasach i toaletach. Pracownicy sklepów mają za zadanie dezynfekować przymierzalnie po każdorazowym użyciu przez klienta.

Centra handlowe kojarzone są z dużymi skupiskami ludzi, dlatego kluczową zasadą jest zachowanie bezpiecznego odstępu. O tym obostrzeniu mają przypominać klientom specjalne naklejki na podłodze, które wyznaczają 2 metry między czekającymi do kasy – podaje money.pl.

Katalog czynności zabronionych w centrach handlowych

Rząd dookreślił także, w jaki sposób mają zachowywać się klienci w przestrzeni między poszczególnymi punktami w centrach handlowych. Z użytku zostaną wyłączone ławki, fontanny, szatnie oraz przechowalnie bagażu. Spożywanie czegokolwiek w „przestrzeni komunikacyjnej”, czyli na murkach lub w drodze do kolejnego sklepu, jest zabronione. Na terenie centrów handlowych nie będzie można także roznosić ulotek.

Nowe zasady obejmą także kierowców, którzy mają zajmować co drugie miejscu na parkingu należącym do galerii handlowej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Tomasz Sekielski zaskoczy wszystkich. Szykuje coś, czego nikt się nie spodziewał, chodzi o kolejną produkcję filmową

Liczba osób przy wyspie handlowej i w windzie

Rozporządzenie zezwala na otwarcie wysp handlowych pod pewnymi warunkami. Obsługa musi być oddzielona od klientów przesłonami z tworzywa sztucznego, a klienci mają podchodzić do punktu pojedynczo. Również pracownicy wysp są zobowiązani do zapewnienia rękawiczek ochronnych swoim klientom.

Podróżowanie windą również będzie podległo ograniczeniem. W tym samym czasie ma się znajdować maksymalna liczba osób, którą wskazał operator windy, podzielona przez trzy. Dla przykładu, gdy do windy może wejść 12 osób, od poniedziałku w tym samym czasie podróżować będzie tylko 4 klientów. Zasada nie dotyczy rodzin.

Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apelujePieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apelujeCzytaj dalej

Co z restauracjami?

Przestrzeń gastronomiczna w centrach handlowych w dalszym ciągu pozostanie zamknięta – posiłki można kupować jedynie na wynos, ale nie można ich spożywać także w innych częściach placówki, a egzekwowanie tej zasady ma ułatwić wyłączenie z użytku ławek.

W rozporządzeniu możemy dowiedzieć się, jak być może będzie wyglądało korzystanie z restauracji i kawiarni w centrach handlowych, gdy te zostaną otwarte. Przy jednym stoliku będzie mogła siedzieć tylko jedna osoba (nie dotyczy rodzin) chyba, że jego wielkość pozwala zachować bezpieczny, 2-metrowy odstęp od innych klientów. Odległość między poszczególnymi stolikami ma również wynosić minimum 2 metry. Dalsze szczegóły są na ten moment nieznane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prezydent Warszawy zaskoczył wszystkich najnowszym oświadczeniem. Padły ostre słowa
  2. Media obiegło sensacyjne zdjęcie. Kate Middleton spodziewa się kolejnego dziecka?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dramatyczne wiadomości z południa Polski. Trwają dwie akcje ratunkowe na raz
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News