BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Brexit może być dramatem dla Polaków mieszkających na wyspach

28 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Brexit zaszkodzi Polakom mieszkającym i pracującym w Wielkiej Brytanii? Kończy się swoboda pracy dla obywateli UE, a wciąż wielu Polaków nie zarejestrowało się w spisie migrantów.

Brexit wywołuje coraz większe obawy

Brexit coraz bliżej, a sytuacja obywateli Unii Europejskiej mieszkających i pracujących na wyspach jest wciąż niepewna.

"Wychodzimy z Unii Europejskiej 31 października. To oznacza, że swoboda przemieszczania się w obecnym kształcie wygaśnie 31 października, gdy Zjednoczone Królestwo wyjdzie z UE” - taki komunikat pojawił się na stronach Home Office. Rozwiązanie forsować ma Priti Patel, nowa minister spraw wewnętrznych w rządzie Borisa Johnsona.

Home Office, czyli tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych nie ma jednak „żadnego alternatywnego planu”. Nie wiadomo, jak miałoby wyglądać przekraczanie granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Tam już od dawna nie ma punktów kontrolnych, a  granica jest obecnie tylko wirtualna. 

Według brytyjskiej gazety The Independent, takie rozwiązanie mogłoby przełożyć się na paraliż służby zdrowia, w której pracuje tysiące pielęgniarek i lekarzy z innych krajów UE. Zdaniem opozycyjnych Liberalnych Demokratów, "minister jest kompletnie oderwana od rzeczywistości”.

“Czy rząd poważnie sugeruje, że pielęgniarka, która pochodzi z kraju UE może nie móc wrócić z urlopu do naszego kraju?” - pytają. 

Władze Wielkiej Brytanii uspokajają obywateli UE

Brytyjski rząd w oficjalnych dokumentach zapewnia, że każdy, kto mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii przed 29 marca nie będzie miał problemu z pozostaniem w kraju na dotychczasowych warunkach. Należy tylko zarejestrować się w specjalnym systemie dla migrantów. 

“Johnson zapewnił, że dla obywateli państw Unii, którzy osiedlą się w Zjednoczonym Królestwie przed 31 października, nic się nie zmieni. Jednak spośród 3,5 mln osób, które należą do tej kategorii, tylko 1 mln zarejestrował się w specjalnym spisie ludności. Pozostałe tego nie zrobiły i nie będą mogły udowodnić, że nie zjawiły się na Wyspach już po wyjściu kraju z Unii” – mówi „Rz" Robert McNeil z The Migration Observatory Uniwersytetu w Oksfordzie.

Niestety jak zauważa Kuba Jabłonowski z organizacji The3Million, reprezentującej interesy obywateli Unii żyjących na Wyspach, “nawet ci, którzy już przeszli przez procedurę rejestracji, ale nie otrzymali jeszcze oficjalnego dokumentu, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji”.

Brexit w takim stylu może być poważnym problemem dla setek tysięcy Polaków żyjących na wyspach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >