BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Białoruś wstrzymała wysyłkę ropy do Polski. PERN tłumaczy powody
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:21

Białoruś wstrzymała wysyłkę ropy do Polski. PERN tłumaczy powody

Białoruś wstrzymuje dostawy ropy
Pixabay

Niepokojące informacje przekazał dziś rosyjski operator Transnieft podając, że od środowego popołudnia Białoruś na 96 godzin wstrzymuje dostawy ropy w kierunku Polski. Czuwający nad bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju PERN wydał specjalny komunikat w tej sprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Białoruś wstrzymuje dostawy ropy do Polski

  • Jak długo to potrwa

  • Jak PERN tłumaczy powody tego stanu rzeczy

Dostawy ropy do Polski zagrożone?

Niepokojące doniesienia - zwłaszcza w kontekście relacji Polski z Białorusią - przekazał dzisiejszego popołudnia rosyjski operator Transnieft.

Operator poinformował, że Homeltransnafta Przyjaźń - białoruski operator rurociągu "Przyjaźń" (największego na świecie systemu rurociągów, łączącego Syberię i Europę Środkową) od 9 czerwca, czyli od dziś (od godz. 12.00) wstrzymuje dostawy ropy w kierunku Polski na 96 godzin, czyli na cztery doby.

Powodem tego stanu rzeczy mają być zaplanowane prace na białoruskim odcinku rurociągu "Przyjaźń".

Komunikat w tej sprawie wydała spółka PERN, spółka gwarantująca bezpieczeństwo energetyczne Polski, będąca zarządcą polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń".

Firma - jak podaje Polska Agencja Prasowa - podkreśla, że tego rodzaju przerwy - trwające 1-3 dni - technologiczne w dostawach ze wschodu są "rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu". PERN podkreślił, że jest o tychże przerwach informowany w ramach miesięcznych planów dostaw.

Przedsiębiorstwo poinformowało, że wznowienie tłoczeń ropy zaplanowano na 12 czerwca, czyli na najbliższą sobotę.

PERN poinformował też, że operacje w systemie PERN są "realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich".

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: ropa