BiznesINFO.pl Polska i Świat Apostazja cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Kościół strzelił we własne kolano?
East News, Jakub Kamiński

Apostazja cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Kościół strzelił we własne kolano?

24 października 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Apostazja cieszy się popularnością

Kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Decyzja ta sprawiła, że wszystkie kobiety w kraju obudziły się w innej rzeczywistości, a to wywołało falę protestów.

W Polsce od kilku dni trwają protesty w sprawie wyroku. Tysiące kobiet i wspierających ich mężczyzn wychodzi na ulice kraju protestując przeciwko decyzji TK. Co więcej, na popularności zyskała także apostazja. Co to takiego?

Apostazja to rezygnacja z członkostwa we wspólnocie Kościoła Katolickiego. Obecnie należy z parafii pobrać świadectwo chrztu, a potem wypełnić dokument potwierdzający akt apostazji. Kilka lat temu potrzebne były podpisy świadków, jednakże teraz nie są one wymagane.

Pierwsze głosy i zapytania dotyczące apostazji pojawiły się w mediach społecznościowych tuż po ogłoszeniu wyroku TK. Większość Polaków winą za ów wyrok obwinia duchownym Kościoła Katolickiego.

1 . PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności 2 . "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę 3 . Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Apostazja wyszukiwana w Google

Przypomnijmy, że duchowni oświadczyli, że jest to wspaniała wiadomość, a jeden z biskupów stwierdził, że przerwanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu stoi w sprzeczności z zasadami państwa prawa. Świętować mogła także popularna działaczka prolife, Kaja Godek.

W związku z całą tą sytuacją wyszukiwanie apostazji w Google wzrosło, aż o 400 proc. w kilka dni. Hasło najczęściej wpisywali mieszkańcy woj. lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Użytkownicy najczęściej szukali informacji dotyczących procedury.

Warto zaznaczyć, że apostazji dokonać mogą tylko osoby ochrzczone. W związku z apostazją tracą szereg praw wynikających z członkostwa we wspólnocie Kościoła Katolickiego: nie mogą być chrzestnymi, świadkami bierzmowania czy ślubu oraz nie mogą liczyć na pochówek z udziałem duchownego.

Przyszły apostata musi przygotować wymagane dokumenty w trzech kopiach. Mimo że kuria nie wyśle odpowiednie zaświadczenia o dokonaniu apostazji to na świadectwie chrztu pojawi się odpowiednia adnotacja. Apostata może zawsze wrócić w szeregi Kościoła Katolickiego.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie