Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wakacyjne 500 plus wywołało zadziwiający efekt. Mimo że jeszcze nie zostało wypłacone
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 08.07.2020 02:00

Wakacyjne 500 plus wywołało zadziwiający efekt. Mimo że jeszcze nie zostało wypłacone

500 plus na wakacje budzi kolejne wątpliwości. Beneficjenci w kropce.
https://wikipedia.org/Pit1233

500 plus na wakacje przysparza problemów?

Wakacyjne 500 plus miało być flagowym postulatem Andrzeja Dudy, który miał wspomóc branżę turystyczną po pandemii koronawirusa oraz zachęcić polskie rodziny do spędzania wczasów w polskich kurortach. Właściciele obiektów turystycznych mocno oberwali w trakcie kryzysu, a najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Według danych statystycznych w maju tego roku o 88,1 proc. spadła liczba osób korzystających z bazy noclegowej w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. Jeszcze gorsza sytuacja była w kwietniu, gdzie w porównaniu z poprzednim rokiem, spadek wynosił ok. 96,5 proc.

500 plus na wakacje miało wspomóc branżę i poprawić niechlubne statystyki, jednakże co i rusz pojawiają się informacje o problemach związanych z bonem turystycznym. Przypomnijmy, że okazało się, że bon turystyczny nie przysługuje dzieciom, których rodzice pracują za granicą i pobierają tamtejsze odpowiedniki 500 plus. Beneficjentami programu nie zostaną także rodziny, którym 500 plus nie przysługuje. Najnowsza informacja donosi o tym, że bon turystyczny hamuje branżę, której miał pomóc.

500 plus hamuje turystykę?

Problemy z wakacyjnym 500 plus pojawiają się już w momencie wejścia w życie ustawy przyznającej bon turystyczny. Ustawa wróciła do Sejmu po nałożeniu poprawek przez Senat, ale wciąż nie została przegłosowana. Kolejne głosowanie mogłoby się odbyć dopiero za dwa tygodnie, a rodziny, które chciałyby z niego skorzystać cierpliwie czekają i przez to nie rezerwują wakacji - informuje "Gazeta Wyborcza".

Beneficjenci, którzy chcieliby skorzystać z bonu turystycznego muszą zaplanować wyjazd w terminie obowiązywania bonu. Wcześniejszy urlop spowoduje niemożność skorzystania z 500 plus na wakacje. Pomocne nie okazują się także informacje o tym, że wyjazd można zaplanować wcześniej i wpłacić tylko zaliczkę, a pozostałą kwotę dopłacić w formie bonu. Przedstawiciele branży mówią, że problem tkwi w tym, że nie jest wiadome kiedy program zacznie działać.

500 plus nie pomoże turystyce?

Przy wakacyjnym 500 plus pojawia się szereg innych problemów. Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej nie zostały opublikowane jeszcze podmioty honorujące bon turystyczny. Przez to beneficjenci nie wiedzą, gdzie mogą 500 plus na wakacje zrealizować. "GW" przypomina, że te podmioty będą musiały najpierw zarejestrować się w systemie ZUS.

Z wykorzystaniem wakacyjnego 500 plus nie trzeba się spieszyć, ponieważ będzie można go wykorzystać, aż do końca marca 2022 r. W ramach bonu turystycznego rodzice mogą opłacić swoim dzieciom usługę turystyczną, np.: spływ kajakowy, kolonie czy nocleg. Dla dzieci niepełnosprawnych kwota bonu wyniesie 1000 zł, a ich rodzice będą mogli zapłacić, np.: za turnus rehabilitacyjny swoich pociech. Przypomnijmy, że bonem nie można zapłacić za przyjemności takie jak gofry, lody, zapiekanki czy dmuchane zabawki.