Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 255,17 zł co miesiąc od ZUS. Jak uzyskać dodatkowe pieniądze?
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 22.09.2023 09:44

255,17 zł co miesiąc od ZUS. Jak uzyskać dodatkowe pieniądze?

pieniądze, dłoń
BiznesInfo

Seniorzy mają problemy finansowe. Emeryci ograniczają swoje wydatki w związku z drożyzną i wysokimi cenami. Warto wiedzieć, że przysługuje im wiele dodatkowych świadczeń, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Poniżej omawiamy jedno z nich.

Nie tylko emerytura, świadczeń jest więcej

Emeryci i renciści często otrzymują niskie emerytury, których wysokość nie pozwala na kupienie wszystkich leków czy opłacenie rachunków. Wielu seniorów chciałoby mieć co miesiąc na koncie, oprócz standardowej emerytury lub renty, dodatkowe pieniądze.

ZUS wypłaca co miesiąc 255,17 zł obok emerytury. Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?

Tak ma głosować katolik. Episkopat przygotował wytyczne

Pomoc w opłatach

Jak informuje ZUS, ryczałt energetyczny jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc, razem z emeryturą lub rentą. Dodatkowe pieniądze są mają pomóc starszym osobom ponosić opłaty za prąd, gaz czy ogrzewanie. Świadczenie jest waloryzowane co roku, a obecnie wynosi 255,17 zł. Pieniądze trafiają do seniorów, którzy mają do niego prawo i złożyli w ZUS odpowiedni wniosek o jego wypłacanie.

ZUS czeka na dokumenty. Masz czas do końca miesiąca, później możesz stracić świadczenie.

Kto może otrzymać pieniądze?

ZUS wskazuje, że ryczałt energetyczny jest wypłacany

  • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowom lub wdowcom - emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierających emeryturę lub rentę.

Zniżka na zakupy dla seniorów, skorzystały już ponad 4 mln osób. Ten sklep warto odwiedzać we wtorki i czwartki.

Pamiętaj o wymaganych dokumentach

Jakie dokumenty trzeba złożyć? ZUS wyjaśnia, że aby otrzymać ryczałt energetyczny należy złożyć wniosek - ZUS-ERK. Można to zrobić w każdym czasie. 

Wymagane są jednak również inne dokumenty: decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (stwierdzająca okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych / potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców); zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej - w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych; zaświadczenie właściwego organu wojskowego - w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.

Tagi: ZUS Pieniądze