Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – podstawowe informacje

Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 27 europejskich państw, choć liczba ta może w przyszłości ulec zmianie. W swej naturze jest to twór „sui generis”, a więc bezprecedensowy dla światowej i europejskiej historiografii. W swych założeniach Unia Europejska ma stanowić platformę dla społecznej, politycznej i gospodarczej integracji państw członkowskich, co ma jednocześnie umacniać ich pozycję na świecie i polepszać byt jej mieszkańców. Podstawę prawną dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktat Lizboński.

De facto Unia Europejska stanowi organizację międzynarodową, choć wiele jej cech spełnia definicję państwa federalnego. UE posiada własną flagę, hymn („Oda do radości”), oraz walutę, którą stanowi euro – niemniej, waluta euro nie jest wprowadzona do obiegu w każdym kraju. Unia Europejska posiada również własne struktury polityczne (Parlament Europejski czy Komisja Europejska), a wiele z jej rozporządzeń i praw jest nadrzędnych wobec prawa krajów członkowskich – dotyczy to przede wszystkim gospodarki.

Aktualnie do Unii Europejskiej należy 27 państw. Są to: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Do roku 2020 członkiem Unii Europejskiej była także Wielka Brytania, jednak zrezygnowała ona z członkostwa. 

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest dość stabilna, choć wiele kontrowersji budzi spór władz naszego kraju z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. W jego wyniku Komisja Europejska zablokowała Polsce fundusze, jakie ta miała otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy – a chodzi aż o 60 miliardów euro.

Tak czy inaczej, samo członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej jest raczej pozytywnie oceniane. Bilans środków uiszczonych i otrzymanych z UE jest dla Polski korzystny – w ciągu 19 lat nasz kraj otrzymał aż 700 miliardów złotych. Obecność Polski w UE jest cenna również z punktu widzenia geopolitycznego (wzmacnia naszą pozycję na świecie) czy handlowego, korzystnie wpływając na rodzimy rynek.

Przyszłość Unii Europejskiej – czego oczekiwać?

Choć owiany złą sławą Brexit, czyli opuszczenie struktur UE przez Wielką Brytanię zachwiał nieco poczuciem wewnętrznej stabilności Unii, to wszystko wskazuje na to, że procesy europejskiej integracji i współpracy będą się stale pogłębiać. Aktualnie aż osiem europejskich państw kandyduje na członków UE. Jest to Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina. Co więcej, prawodawstwo unijne nieprzerwanie zmierza w stronę federalizacji struktur UE, co miałoby w praktyce odrodzić ideę Stanów Zjednoczonych Europy.

Niemniej, wewnątrz samej Unii Europejskiej nie zawsze panuje jednomyślność względem prowadzonej polityki – szczególnie w przypadku polityki wewnętrznej i gospodarczej. Przykładem może być polityka migracyjna czy kwestia przyjęcia waluty euro przez niektóre kraje członkowskie.

Pokaż więcej

Jerzy Buzek
14.05.2024 23:04 "Wspólnota sukcesu". Premier Buzek ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać i utrzymać ten sukces - tak o osiągnięciach Unii Europejskiej mówił Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Morze komunizmu, a my w tym morzu komunizmu w hali Oliwii w Gdańsku na pierwszym zjeździe Solidarności mówiliśmy o samorządnej Rzeczpospolitej - wspominał korzenie ustawy samorządowej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wojciech Kuśpik
14.05.2024 19:04 "Plan dla Europy". Prezes Kuśpik podsumowuje Europejski Kongres Gospodarczy

Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

pies
14.05.2024 09:09 Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego

Polskiej legislacji, pod względem znakowania zwierząt, wymyka się sektor prywatny; indywidualnych właścicieli psów i kotów. Ustawy nakładają obowiązki wyłącznie na hodowców, ale ma się to zmienić. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak potwierdza - trwają prekonsultacje nad nowym prawem, konsultowanym ze strukturami UE. Będzie obowiązek czipowania zwierząt domowych?

samolot
14.05.2024 08:18 Linie lotnicze pod okiem kontrolerów. UE tropi "ekościemę". Kto oszukuje?

Komisja Europejska, przy pomocy krajowych organów ścigania, wszczęła śledztwo ws. 20 linii lotniczych, które miałyby wprowadzać klientów w błąd, stosując praktyki greenwashingu. Niedługo później wyciekły nazwy przewoźników, którzy podlegają kontroli. To najwięksi gracze branży.

komputer ręce
10.05.2024 22:30 Rewolucja w ochronie zdrowia. Co wprowadzą środki z KPO?

Pieniądze pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy odblokują łącznie 56 inwestycji, jednak program nie dotyczy wyłącznie dotacji. W planach rządu jest wprowadzenie 55 reform wspomagających cele zielonej transformacji, rozwoju transportu, czy cyfrowych innowacji. Zmian doczekać ma się także służba zdrowia – pomoc obejmie ponad 25 tys. studentów kierunków medycznych.

Unia Europejska flagi
09.05.2024 13:03 Krajowy Plan Odbudowy. O co tak właściwie chodzi?

Niewiele tematów w ostatnich latach tak bardzo elektryzowało opinię publiczną, jak Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Czym jednak jest tak często przywoływany KPO i jakie będzie miał skutki dla polskiej gospodarki?

samochód elektryczny
07.05.2024 10:16 Przed Polską ambitne cele. Transport zmienia się na naszych oczach

Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.

flagi Polski i UE
06.05.2024 16:54 Pieniądze z KPO zasilą program “Czyste powietrze”. Eksperci alarmują

Choć długo na to czekaliśmy, w Polsce są już pierwsze pieniądze wypłacone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ich największa część przeznaczona ma zostać na realizację celów klimatycznych, w tym np. program “Czyste powietrze”. Ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków, co tylko powinno cieszyć. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego studzą jednak entuzjazm, wskazując na wiele wciąż nierozwiązanych problemów i braki w polskim KPO, mogące skutecznie zatrzymać zieloną transformację.

skrzynki na listy
29.04.2024 15:39 Polacy dostają listy w sprawie zarobków. Wiemy, o co chodzi

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy. 

biznes info
26.04.2024 17:18 Oczy Europy zwrócone na Katowice. Europejski Kongres Gospodarczy kluczowy dla Polski

Już 7-9 maja przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie biznesu oraz politycy pojawią się na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wśród gości znajdują się m.in. premier Donald Tusk i Ursula von der Leyen. O tym, jak kluczowym wydarzeniem dla Polski jest EEC (European Economic Congress), opowiedział Wojciech Kuśpik, polski przedsiębiorca i inicjator kongresu.

pieniądze
26.04.2024 11:45 UE wprowadza nowe zasady płacenia gotówką. Mamy się czego bać?

Widmo nowych ograniczeń w płatnościach gotówkowych wciąż budzi niepokój wśród Polaków. Również eksperci nie są zgodni co do tego, czy większy nacisk na korzystanie z karty to dobry pomysł. Czego się obawiają?

pieniądze, portfel
24.04.2024 10:30 Powyżej tej kwoty nie będzie można zapłacić gotówką? UE chce wprowadzić zmiany

Choć płatności elektroniczne zdobyły ogromną popularność, to wśród Polaków wciąż są zwolennicy płacenia gotówką. Wkrótce w tej kwestii mogą zajść spore zmiany. W środę 24 kwietnia odbędzie się ważne głosowanie odnośnie limitów tradycyjnych transakcji. Jakich zmian chce UE?

praca
23.04.2024 20:42 To koniec luki płacowej w Polsce? Nadchodzą wyczekiwane zmiany

Luka płacowa zniknie razem z niewybrednymi ofertami rekrutacyjnymi “tylko dla pań” czy “studentów” - będą nielegalne. Potencjalny pracodawca nie będzie mógł spytać o obecny poziom zarobków, a Polska, jako kraj członkowski UE, będzie zobligowana do raportowania o wykonaniu tych praw przed Komisją Europejską. Czasu jest coraz mniej. 

sklep
18.04.2024 20:05 Rewolucja w sklepach. "Dotyczy każdego Polaka i Polki"

Już za kilka miesięcy we wszystkich sklepach w Polsce w życie miała wejść wielka zmiana. Napoje miały być droższe ze względu na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Wygląda jednak na to, że resort planuje zamiast tego zamiany w jego wdrażaniu. Jak zapowiada się przyszłość systemu kaucyjnego?

pociąg
18.04.2024 16:37 Darmowe bilety na pociąg. Są trzy warunki, trzeba się spieszyć

Podróżujesz pociągiem? Możesz otrzymać bilet na przejazd od Unii Europejskiej całkowicie za darmo. Zwycięzcy otrzymają także specjalną kartę, która pozwala na zniżki na m.in. zakwaterowanie czy wyżywienie. Z akcji może skorzystać aż 35 tys. osób, które spełnią trzy warunki. Warto się śpieszyć – termin na składanie wniosków niedługo mija. 

sklep
01.04.2024 16:42 Wielkie zmiany w sklepach. System kaucyjny rusza już wkrótce

Już niebawem system kaucyjny, działający obecnie w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.

zegar, budzik
28.03.2024 13:17 Zmiana czasu coraz bliżej. Wielu Polaków popełnia ten błąd

Zmiana czasu na letni czeka nas za kilka dni i chociaż wiele osób niecierpliwie czeka na zniesienie tego przepisu, zazwyczaj aż tak nie przejmujemy się koniecznością przestawienia zegarków. Wiele z nich i tak przestawi się automatycznie. Wciąż jednak warto nie zapomnieć o jednej rzeczy.

kaloryfer
14.03.2024 14:14 Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje

Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.

Grzejnik
13.03.2024 19:07 Koniec z ogrzewaniem węglem i gazem. Unia Europejska podała termin

Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły. 

grzejnik
13.03.2024 13:32 Szykuje się nowy podatek od ogrzewania. Ci Polacy dostaną po kieszeni

Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do postępujących zmian klimatu i dyscyplinuje kraje członkowskie. W tym celu prężnie pracuje nad zmianami w systemie ETS, który wkrótce zastąpi nowa wersja zwana ETS 2. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów, na wielu m.in. Polaków może zostać wówczas nałożony podatek od ogrzewania. Podpowiadamy, kto powinien zacząć się obawiać i co zrobić, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

plastikowa torba na zakupy
11.03.2024 22:58 Jednorazowe opakowania znikną? UE pracuje nad zakazem

W Belgii szykuje się wielka zmiana dla całej Unii Europejskiej. Ten zakaz wpłynie na życie codzienne każdego z nas, w tym na sposób, w jaki robimy zakupy. Rewolucja ma objąć m.in. jednorazowe plastikowe woreczki, ale na tym nie koniec.

pieniądze, gotówka
11.03.2024 19:21 Nowe limity płatności gotówką. Minister Finansów komentuje

Z początkiem tego roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu nowych limitów płatności gotówką. Teraz stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów. ”Czy rząd popiera zmiany?” Padła ważna deklaracja.

bankomat
09.03.2024 13:01 Klienci banków powinni się przygotować. Zapowiedziano przerwy

Aż pięć banków planuje w najbliższych dniach przerwy techniczne. Przyczyny są różne, a klienci nie będą mogli w tym czasie skorzystać z niektórych usług. Osoby korzystające z usług których banków i kiedy powinny być przygotowane na utrudnienia?

budzik, zegar, kubek
02.03.2024 11:38 Zmiana czasu. Polacy wskazali, co myślą o przestawianiu zegarków

Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

pieniądze
28.02.2024 20:17 Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.

Autostrada, samochody, prawo jazdy
27.02.2024 22:16 Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?

praca
27.02.2024 09:22 Będą nowe dwa dni wolne od pracy? Jest konkretna propozycja

Obywatelom w Polsce ustawowo w ciągu roku przysługuje 13 dni wolnych od pracy, obejmujących najważniejsze święta. Związkowcy podkreślają jednak, że ta liczba mogłaby zostać wydłużona o kolejne dwa dni i wskazują konkretną propozycję. Wszystko w związku z faktem, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej.

banknoty
26.02.2024 23:16 Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary

Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.