BiznesINFO.pl

Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, CC0, via Wikimedia Commons

Zwrot za butelki plastikowe. Rząd stawia nowy system kaucyjny

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy w Polsce zostanie wprowadzony zwrot butelek

  • Ile wyniesie kaucja

  • Jakie opakowania będą podlegały zwrotowi

Zwrot butelek coraz bardziej możliwy

Zwrot butelek za kaucją jest coraz bardziej możliwy. Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu był gościem wtorkowego "Newsroom WP". Przedstawiciel ministerstwa zdradził, że prowadzone są już rozmowy z przedsiębiorcami, którzy mieliby stworzyć system kaucyjno-depozytowy.

- Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić - mówił Ozdoba w programie.

Ile dostaniemy za butelki?

Ozdoba został też zapytany o ewentualną wysokość kaucji, jednak unikał odpowiedzi na to pytanie. Przypomniał tylko, że na zachodzie to 25-50 eurocentów za butelkę i że cena kaucji będzie zależała od rodzaju i rozmiaru opakowania.

Sekretarz stanu MKiŚ dodał też, że w niektórych karach stawki są dyktowane przez rząd, a w innych panuje w tej materii większa dowolność. Ważną informacją, którą przekazał Ozdoba, jest też to, że program ma być stworzony w taki sposób, że by zwrócić butelkę, nie trzeba będzie okazywać paragonu.

Rodzaj opakowań

WP o zdanie zapytała także Marcina Nowackiego, wiceprezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem fakt, że program przygotowują przedsiębiorcy, otwiera furtkę do szczegółowych rozmów, m.in. na temat rodzajów opakowań, które mogłyby być ujęte w systemie.

- W naszym założeniu można w dowolnym miejscu oddać opakowanie, ale chcielibyśmy, aby punkty handlowe, zwłaszcza małe, nie miały obowiązku, żeby taki system prowadzić, bo czasami nie są na to przygotowani, nie mają miejsca - wyjaśnił.

Tagi:

Zanieczyszczenie środowiskarecyklingPlastik

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]