BiznesINFO.pl Praca Pracodawca zwolnił, sąd przywrócił do pracy. Nowe prawo osłania pracowników jak tarcza
https://eastnews.pl/HENRYK-T.-KAISER

Pracodawca zwolnił, sąd przywrócił do pracy. Nowe prawo osłania pracowników jak tarcza

23 września 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Zwolnienie lub wypowiedzenie może okazać się niesłuszne

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy często wiąże się z pewnymi konsekwencjami i spowodowane jest konkretnymi czynnikami. Wcześniej sąd nie miał takiego prawa, które umożliwiałoby mu przywrócenie do pracy osoby zwolnionej przez pracodawcę bez prawomocnego wyroku. Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a konkretnie art. 472 par. 2 wprowadza takie rozwiązanie. Przepis mówi o tym, że sąd pracy pierwszej instancji uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed drugą instancją. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?

Zwolnienie lub wypowiedzenie nie będzie teraz dla pracodawcy argumentem przemawiającym za nieprzywracaniem pracownika do pracy - Innymi słowy w przypadku nałożenia przez sąd na pracodawcę obowiązku zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu, musi on w dalszym ciągu zatrudniać pracownika na tym samym stanowisku pracy i za tę samą płacę, mówi w rozmowie z money.pl Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partner i radca prawny w GP Kancelaria Radców Prawnych. Z tego rozwiązania bardzo zadowolone jest OPZZ. - Zauważyliśmy, że w czasie kryzysu wywołanego pandemią wielu pracodawców bezpodstawnie zwalniało pracowników, w tym osoby posiadające szczególną ochronę. Podejmowali przy tym decyzje w sposób arbitralny i nieuprawniony, często z rażącym naruszeniem praw pracownika, komentuje Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawnego OPZZ. A co na to wszystko pracodawcy?

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy oczami przepisów

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy było dla pracodawców idealną okazją do pozbycia się ciężkiego pracownika. Prawnicy w rozmowie z money.pl zwracają uwagę na to, że nowe rozwiązanie na pewno zmniejszy szkodę pracownika, ale problem tkwi w powodach zwolnienia. Powody zwolnienia lub wypowiedzenia umowy mogą być bardzo różne. Zwolnienia dyscyplinarne zazwyczaj odbywają się z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracownika, a dla pracodawcy kontynuowanie współpracy z taką osobą może być po prostu problematyczne. Co więcej, bywają zwolnienia, które są bardziej skomplikowane. Zdaniem prawników pracodawca i tak będzie na przegranej pozycji, nawet jeśli wygra w drugiej instancji. Wszystko przez przewlekłość postępowania. Czy jest sposób na ominięcie przewlekłości postępowania?

Niestety, ale na przewlekłość postępowań sądowych wpłynęła także pandemia. Obecnie zdarza się, że rozprawy odwoływane są z dnia na dzień. Sądy, aby przyspieszyć postepowanie chcą składania zeznań przez świadka na piśmie. Zdaniem Sławomira Parucha, radcy prawnego i partnera w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter, nowe przepisy są bardzo niekorzystne, a zwolnienie pracownika może być po prostu niemożliwe ze względu na przewlekłość postępowania oraz czas jego trwania. Inni eksperci uważają, że sądy będą w tym przypadku orzekały bardzo oszczędnie, a wyroki na korzyść pracowników będą dotyczyły głównie ogromnych naruszeń pracodawców.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie