BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Marek BAZAK/East News

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

9 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS przekazał informację, że czternaste emerytury są już szykowane do wypłat. Emeryci nie muszą wypełniać przy tym żadnych wniosków, a na pieniądze mogą liczyć już w listopadzie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że czternaste emerytury będą wypłacone emerytom w listopadzie i wyniosą 1205,88 zł.

Czternastka wypłacana bez dodatkowych formalności

Jak zapewnia Iwona Kowalska-Matis 14. emerytura wypłacana jest z urzędu i emeryt lub rencista nie musi składać żadnych dodatkowych formularzy i dokumentów, aby ją otrzymać.

- Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o  wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez  konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS - mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali  dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi rzeczniczka. - To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie  mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.

biznesinfo-1

ING ostrzega klientów. Oszuści naciągają na rzekomy produkt

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura wolna od egzekucji

Czternastą emeryturę otrzymają osoby, które do dnia 31 października 2021 będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych takich jak emerytura, renta, renta socjalna, świadczenie przedemerytalne. Osoby o zawieszonym prawie do świadczenia nie otrzymają czternastej emerytury.

Czternasta emerytura jest też oskładkowana i opodatkowana, nawet jeśli zostanie dołączona do świadczenia nieopodatkowanego. Świadczenie nie podlega jednak egzekucji komorniczej.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

portfel

Finanse

WIBOR zaczyna coraz bardziej straszyć. Problemy dopiero się jednak zaczną

Czytaj więcej >
Konto Jakże Osobiste

Finanse

Alior Bank rozda 200 zł swoim klientom. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Czytaj więcej >
Przerwy techniczne w bankach

Finanse

Wiele banków zapowiedziało utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Czytaj więcej >

Finanse

mBank znów na celowniku oszustów. Mają nowy sposób na wyprowadzenie pieniędzy z konta

Czytaj więcej >
kody rabatowe do sklepów online

Finanse

Dlaczego warto stosować kody rabatowe do sklepów online?

Czytaj więcej >
ważne

Finanse

Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Czytaj więcej >