BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Marek BAZAK/East News

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

9 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS przekazał informację, że czternaste emerytury są już szykowane do wypłat. Emeryci nie muszą wypełniać przy tym żadnych wniosków, a na pieniądze mogą liczyć już w listopadzie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że czternaste emerytury będą wypłacone emerytom w listopadzie i wyniosą 1205,88 zł.

Czternastka wypłacana bez dodatkowych formalności

Jak zapewnia Iwona Kowalska-Matis 14. emerytura wypłacana jest z urzędu i emeryt lub rencista nie musi składać żadnych dodatkowych formularzy i dokumentów, aby ją otrzymać.

- Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o  wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez  konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS - mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali  dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi rzeczniczka. - To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie  mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.

biznesinfo-1

ING ostrzega klientów. Oszuści naciągają na rzekomy produkt

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura wolna od egzekucji

Czternastą emeryturę otrzymają osoby, które do dnia 31 października 2021 będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych takich jak emerytura, renta, renta socjalna, świadczenie przedemerytalne. Osoby o zawieszonym prawie do świadczenia nie otrzymają czternastej emerytury.

Czternasta emerytura jest też oskładkowana i opodatkowana, nawet jeśli zostanie dołączona do świadczenia nieopodatkowanego. Świadczenie nie podlega jednak egzekucji komorniczej.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Finanse

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Karta kredytowa i smartfon.

Finanse

Aion Bank wszedł na polski rynek. Zaprezentował swoje propozycje dla klientów

Czytaj więcej >