BiznesINFO.pl

Biznes Info

Nadszedł czas rozliczeń. Świadczeniobiorcy otrzymają na dniach pismo z ZUS

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić w przypadku, gdy nie otrzymamy pisma z ZUS

  • Ile osób otrzyma list z ZUS-u

  • Jakie deklaracje wysłał ZUS

ZUS wysyła listy do świadczeniobiorców

Zasiłki oraz inne świadczenia pobierane od ZUS-u nie są zwolnione z rozliczenia podatkowego , dlatego Zakład również wysyła deklaracje PIT do swoich świadczeniobiorców. ZUS zapewnia, że deklaracje podatkowe mają trafić do uprawnionych do końca lutego, ale co zrobić, gdy listu nie otrzymamy?

Portal money.pl powołując się na informacje ZUS informuje, że w takiej sytuacji płatnicy muszą skontaktować się z tym Zakładem, który wypłacał świadczenie. Co więcej, taki kontakt jest konieczny także wtedy, gdy odebrane dokumenty budzą wątpliwości.

Osoby, które nie wiedzą jak zachować się w takiej sytuacji lub która placówka ZUS jest ich docelową powinni skontaktować się z infolinią. Można również skorzystać z wprowadzonej w 2020 r. e-wizyty.

E-wizyta to ułatwienie wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa. Aby umówić się na spotkanie z pracownikiem ZUS należy wejść na stronę internetową Zakładu i zarezerwować odpowiedni termin. Do skorzystania z e-wizyty konieczne jest urządzenie z dostępem do internetu oraz działającą kamerką i mikrofonem.

ZUS i PIT 2020

ZUS oferuje także spotkania online z ekspertami, którzy wytłumaczą wszelkie zawiłości związane z deklaracją podatkową.

ZUS informuje także, że do podatników wyśle trzy rodzaje deklaracji podatkowej: PIT-40A, PIT-11 oraz PIT-11A. Do kogo trafią poszczególne dokumenty?

PIT-40A otrzymają osoby, które pobierają "emeryturę lub rentę, które nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego" - informuje serwis pitax.pl. Z kolei PIT-11A do pobierających z ZUS-u emerytury, renty, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego. PIT-11A i 40-A sporządzane są na jednym formularzu.

PIT-11 to informacja o dochodach uzyskanych z innych źródeł oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

Przypomnijmy, że deklaracje podatkowe należy rozliczyć do 30 kwietnia za pomocą usługi Twój e-PIT lub składając dokumenty osobiście w urzędzie. W przypadku, gdy nie złożyły deklaracji, KAS automatycznie potwierdzi dane, które zostały wprowadzone do systemu.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]