Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe znaki już niedługo na polskich drogach. Kierowcy mogą się nieźle zaskoczyć
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 16.09.2020 02:00

Nowe znaki już niedługo na polskich drogach. Kierowcy mogą się nieźle zaskoczyć

Stare znaki drogowe.
http://cyfrowearchiwum.amu.edu.pl/archive/4985/Agata Stanisz, (CC BY-SA 3.0 PL)

Nowe znaki drogowe

Projekt rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji jest uzupełnieniem i doprecyzowaniem obowiązujących już przepisów. Oprócz tego projekt wprowadza nowe znaki drogowe. Chodzi głównie o znaki informacyjne i uzupełniające.

Już niedługo będziemy mogli przy drodze zobaczyć znak “zbiorczej tablicy informacyjnej”, która będzie służyła umieszczaniu w tym samym miejscu umieszczaniu kilku znaków informacyjnych koło siebie. Obowiązywać będą dwa rodzaje znaków: jednorzędowe i dwurzędowe. Tablice informacyjne mają informować podróżnego o obiektach znajdujących się przy drodze.

Inną, subtelną zmianą będzie umieszczenie tabliczki T-32 pod znakiem D-37 „tunel”, ponieważ wcześniejszy wygląd znaku mógł wprowadzać w błąd. Doprecyzowuje się więc, że tabliczka T-32 wskazuje minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu po zatrzymaniu.

Pojawią się także znaki informujące o wjeździe do “śródmiejskiej strefy płatnego parkowania”. Podczas postoju w “strefie płatnego parkowania” lub “śródmiejskiej strefie płatnego parkowania” od kierowców będą pobierane opłaty.

Znak drogowy “zatoka” ulegnie rozszerzeniu i doprecyzowaniu. Zmiana dopuszcza bowiem stosowanie znaku także poza tunelem i doprecyzowuje w jakich sytuacjach z zatoki będzie można skorzystać.

Nowe znaki drogowe będziemy mogli zobaczyć po 14 dniach od ogłoszenia rozporządzenia.