Zakupy podczas pandemii
Unsplash.com Bruno Kelzer
Autor Konrad Karpiuk - 8 Listopada 2020

Polacy boją się pandemii. Strach widać po naszym koszyku zakupów

Zakupy przeciętnego Polaka są dobry odzwierciedleniem obecnej sytuacji społecznej, o czym doskonale wiedzą statystycy, ekonomiści i socjolodzy. GUS opublikował raport koniuktury konsumenckiej, który jasno wskazuje obawy Polaków przed pandemią.

Ubogie zakupy Polaków, badanie GUS nie pozostawia wiele wątpliwości

Zakupy Polaków były coraz to uboższe jeszcze w trakcie pierwszej fali pandemii, w marcu tego roku. Przedsiębiorcy liczyli, że wykres wydatków konsumenckich odbije się od dna i odłożony w czasie popyt pozwoli nadrobić straty. Niestety, statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że nie ma co teraz liczyć na poprawę sytuacji.

GUS do pomiaru stosuje bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK). Jak pisze bankier.pl, informują one o nastrojach gospodarstw domowych obecnie, oraz w przyszłości. Oba mierzone są w skali od -100 do +100, z czego wartość dodatnia oznacza więcej konsumentów nastawionych pozytywnie, ujemna negatywnie.

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

Wskaźniki GUS i ich części składowe

Na wskaźnik BWUK składają się trzy czynniki: zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach i zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju w ostatnich 12 miesiącach oraz obecne dokonywanie ważnych zakupów. W przypadku pierwszego, w październiku wyniósł -9 pkt (-7,8 pkt we wrześniu), drugi -33,7 pkt (-29,7 pkt we wrześniu), trzeci -17,1 pkt (-9,8 pkt we wrześniu).

Z kolei wskaźnik WWUK składa się z czterech składowych. Pierwszą są zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach, które wyniosły w październiku -8,9 pkt (-5,5 pkt we wrześniu). Druga to zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w najbliższych 12-miesiącach, październikowy wynik to -31,4 pkt (-22,4 pkt we wrześniu). Trzeci to zmiana poziomu bezrobocia w najbliższych 12 miesiącach, w październiku na poziomie -40,8 pkt (-38,2 pkt we wrześniu). Ostatni składnik WWUK to oszczędzanie pieniędzy w najbliższych 12 miesiącach, na październik wyliczono wynik 4,3 pkt (2,2 pkt we wrześniu).

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Jacek Kurski padł ofiarą kpin internautów. Jednego wpisu nie zapomną mu nigdy
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Niepokojące wyniki dla gospodarki. Znacznie spadła konsumpcja

Przed pandemią GUS odnotował rekordowo wysokie wskaźniki. Jeszcze w latach 2000-2016 nie występował dodatni wynik (średnio BWUK -19,9 pkt, a WWUK -21,1pkt), a od 2017 roku indeks rósł z niewielkimi spadkami po drodze. W 2019 roku BWUK sięgnął +10 pkt, WWUK około +8 pkt. W 2020 wraz z rozpoczęciem pandemii odnotowano gigantyczny spadek, BWUK zbliżył się do -40 pkt., a WWUK wyniósł 47,7 pkt.

Sytuacja nie była zbyt dobra jeszcze w kwietniu, maju, ani czerwcu, ale powoli odnotowywano poprawę w lipcu i sierpniu. Jednak w październiku BWUK znowu spadł do -20 pkt. względem -15 pkt. we wrześniu. To trzeci najgorszy rezultat w tym roku po marcu i kwietniu.

Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

Jak podaje bankier.pl, wskaźnik WWUK, który opisuje oczekiwania zakupowe względem najbliższych 12 miesięcy, osiągnął poziom -19,2 pkt (spadek z -16 pkt z sierpnia). Pod tym względem jest nieco lepiej niż w czerwcu (-23 pkt) i dużo lepiej niż w marcu, w który padł niechlubny rekord -47,7 pkt.

Polacy obawiają się pandemii bardziej niż przed miesiącem

GUS od pandemii zaczął dołączać do swoich raportów o konsumentach dodatkowe pytania związane z koronawirusem. Podczas wykonywania badań telefonicznych na próbie 1161 osób, zadano pytania dotyczące opinii na temat pandemii i jakich potencjalnych konsekwencji się obawiają najbardziej.

40,6 proc. ankietowanych stwierdziło w październiku, że sytuacja epidemiologiczna to zagrożenie dla polskiej populacji. To spore nasilenie względem września, w którym jedynie 25,2 proc. respondentów udzieliło takiej odpowiedzi. Obawy są również w kwestii zdrowia osobistego i polskiej gospodarki.

Aż 31,9 proc. respondentów w październiku odpowiedziało, że ma obawy o swoje zdrowie osobiste, we wrześniu odsetek takich odpowiedzi stanowił 21,5 proc. Wzrosły także poważnie obawy o gospodarkę, w ubiegłym miesiącu takowe wyraziło 50,8 proc.badanych, a w październiku 64,8 proc. GUS wykonywał badania w okresie od 5 do 14 października.

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. ZOBACZ TAKŻE:

  3. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 52-letnia pielęgniarka
  4. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  5. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  6. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  7. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  8. Arkadiusz Milik pławi się w luksusach. Jego dom wygląda jak prawdziwy pałac, niesamowite luksusy
  9. Nic im nie dorówna smakiem. Kotlety mielone po węgiersku sprawiają, że w całym domu roznosi się paprykowy aromat
Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News