Wywóz śmieci do nowelizacji
EAST NEWS/fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 10.04.2020. n/z Przepelnione smietniki.
Autor Maria Glinka - 5 Czerwca 2020

Kontrole odpadów i jeszcze wyższe opłaty za wywóz śmieci. Twój dom też ma dostać kod identyfikujący

Wywóz śmieci ma być dokładniej kontrolowany. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że Ministerstwo Klimatu ma w planach nowelizację ustawy odpadowej. Poza pojawieniem się naklejek na workach na śmieci, wzrosną również opłaty.

Wywóz śmieci pod kontrolą

Przepisy dotyczące wywozu śmieci wymagają, zdaniem Ministerstwa Klimatu, doprecyzowania. Dlatego też już niebawem resort przedstawi projekt zmian do lipcowej ustawy o odpadach. Do niektórych postanowień dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Nadrzędnym celem nowelizacji przepisów ma być „wychwytywanie gospodarstw, które nie segregują odpadów w zabudowie wielorodzinnej”. Dokładna kontrola zachowań mieszkańców byłaby możliwa dzięki umieszczeniu naklejek na workach na śmieci, które dzięki specjalnym kodom będą identyfikowały poszczególne gospodarstwa domowe – pisze bankier.pl.

Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądPrzesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądCzytaj dalej

Wzrost opłat za wywóz śmieci

Nie są to jedyne zmiany związane z wywozem śmieci, które rozważa Ministerstwo Klimatu. Resort postuluje także podniesienie opłat za odpady z biurowców, galerii handlowych i innych instytucji. Dziennik Gazeta Prawna wyjawił, że obecne stawki są na tyle niskie, że mieszkańcy np. Warszawy dopłacają za wywóz śmieci.

Ile wynosiłyby nowe stawki za wywóz śmieci? Zdaniem DGP maksymalna opłata za 120-litrowy pojemnik lub worek odpadów obieranych z nieruchomości niezamieszkanych miałaby wynosić ponad 30 zł. Na dużą podwyżkę powinny przygotować się firmy - opłata maksymalna, którą gmina może obciążyć przedsiębiorstwo za pojemnik 1100 litrowy wzrosłaby z 58 zł do ok. 300 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

Jakie są stawki za wywóz śmieci w Warszawie?

Nowe przepisy dotyczące wywozu śmieci np. w Warszawie weszły w życie zaledwie w marcu tego roku. Zgodnie z obecnymi stawkami za gospodarowanie odpadami komunalnymi nieruchomości wielorodzinne płacą 65 zł miesięcznie. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej są zobowiązani do opłaty w wysokości 94 zł (na całe gospodarstwo domowe). Z kolei nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe są objęte stałą, roczną opłatą ryczałtową 169,30 zł. Nieruchomości mieszane takie jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne płacą 1,35 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Natomiast obiekty z usługami hotelarskimi przekazują 11,85 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody.

Kara za uchylanie się od opłat za wywóz śmieci jest ustalona odgórnie na poziomie ministerialnym. Za niesegregowanie śmieci grozi kara finansowa od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej za wywóz.

ZUS uruchomił wielką waloryzację. Na twoje konto emerytalne mogą powędrować tysiące złotychZUS uruchomił wielką waloryzację. Na twoje konto emerytalne mogą powędrować tysiące złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News