Wszystkich Świętych upłynie pod znakiem mandatów?
Wikipedia/Andrzej Błaszczak
Autor Radosław Święcki - 21 Października 2020

Szykują surowe mandaty na wszystkich świętych. Z cmentarza możesz wrócić z ogromną karą, wiemy za co

Dzień Wszystkich Świętych już za niespełna 10 dni. Od dłuższego czasu wiadomo, że w związku z pandemią ten wyjątkowy dla Polaków dzień będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Wszystko wskazuje na to, że rząd nie zamknie cmentarzy, ale odwiedzający groby swoich bliskich będą musieli liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu. Sprawdźcie za co będzie można otrzymać karę.

Wszystkich Świętych pod znakiem mandatów?

Dzień Wszystkich Świętych już za niespełna 10 dni i już wiadomo, że to niezwykle ważne dla milionów Polaków święto będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa, która nie tylko nie ustępuje, ale z każdym dniem pochłania coraz więcej ofiar.

100 do 300 zł i nie trzeba nosić maseczki. Sąd jednak nie będzie pobłażliwy, grozi nawet więzienie100 do 300 zł i nie trzeba nosić maseczki. Sąd jednak nie będzie pobłażliwy, grozi nawet więzienieCzytaj dalej

Od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje dotyczące wprowadzenia przez rząd możliwych obostrzeń w związku z Dniem Wszystkich Świętych. Wydaje się, że rząd nie ma specjalnego pomysłu a nie chce podjąć najbardziej radykalnego rozwiązania, czyli zamknięcia cmentarzy.

Ten brak pomysłu widoczny był w ostatnim czasie, gdy w publicznych wypowiedziach pojawiały się różnego rodzaju rozwiązania. Część przedstawicieli rządu, jak np. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska skierowali do Polaków apel o to, by nie odwiedzali grobów 1 i 2 listopada, tylko rozłożyli wizyty na cmentarzach w czasie, czyli odwiedzali nekropolie np. tydzień przed bądź tydzień po świętach.

Nowy wzór umowy już obowiązuje. Jest niezbędny do ubezpieczenia się w NFZNowy wzór umowy już obowiązuje. Jest niezbędny do ubezpieczenia się w NFZCzytaj dalej

Z kolei rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) Jan Bodnar rzucił publicznie pomysł wprowadzenia dodatkowych wolnych dni na początku listopada, tak by umożliwić Polakom odwiedziny nekropolii w dniach innych niż 1 i 2 listopada. Propozycja ta została jednak sceptycznie przyjęta przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

- Ja bym ostrożnie podchodził do zwiększania liczby dni przed Wszystkimi Świętymi. Przede wszystkim z uwagi na to, że Polacy najczęściej kierują się w dalsze podróże, kiedy mamy dość dużo wolnych dni, kiedy mamy przedłużony weekend - powiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, podkreślając, że wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy, byłoby jasną sugestią zachęcającą do masowych wyjazdów.

Pójdziesz do lasu na grzyby, możesz wrócić z grzywną 500 zł. Na grzybiarzy czekają niemałe karyPójdziesz do lasu na grzyby, możesz wrócić z grzywną 500 zł. Na grzybiarzy czekają niemałe karyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Biedronka czynna w każdą niedzielę. Sieć znalazła niesamowity sposób na obejście zakazu
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Co zatem zrobi rząd, by uniknąć tłumów 1 listopada? Z informacji Radia Zet wynika, że rządzący będą chcieli odstraszyć Polaków przed odwiedzinami cmentarzy zapowiedzią wlepiania mandatów za jakiekolwiek odstępstwa od przestrzegania wszystkich zaleceń i obostrzeń.

Karę będzie można otrzymać np. za obecność na cmentarzu bez zakrycia nosa i ust, ale też za brak dystansowania się na odległość 1,5 metra, o co przy założeniu, że Polacy masowo pojadą na groby, nie będzie wcale trudno. Odstraszyć ma przede wszystkim wysokość kary, bo jak podaje rozgłośnia, rząd będzie chciał podnieść karę za brak maseczki z dotychczasowych 500 do 1000 zł.

Deszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaDeszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaCzytaj dalej

Rząd apeluje nie tylko do Polaków o ograniczenie wizyt na grobach, ale też do samorządowców, by zadbali o ograniczenie kupców handlujących zniczami czy kwiatami przy cmentarzach. Kluczowe, jak zauważa rozgłośnia będzie również zaangażowanie policji, która w tym roku nie będzie ograniczać się jedynie do kierowania ruchem wokół cmentarzy, a przede wszystkim monitorowania czy wprowadzone przez rząd obostrzenia są przestrzegane.

Rząd zamknie cmentarze?

Choć wszystko wskazuje na to, że rząd póki co wyklucza wprowadzenie najbardziej radykalnego wariantu, czyli zamknięcia cmentarzy, może zmienić zdanie. Stanie się tak, jak podaje Radio Zet, gdy w najbliższych dniach liczba nowych zakażeń nie zacznie spadać. Taka decyzja ma być jednak ostatecznością.

Ponad 2 mln Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Pomoc już ruszyłaPonad 2 mln Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Pomoc już ruszyłaCzytaj dalej

Przypomnijmy, że w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie ponad 10 tys. nowych zachorowań (10 040) i śmierci aż 130 osób. Od początku pandemii na koronawirusa w Polsce zachorowało ponad 202,5 tys. osób, zaś liczba zgonów zbliża się do 4 tys. Oby dzień, w którym czcimy wszystkich zmarłych nie przyczynił się do tego, że cmentarze znacząco zapełnią się osobami, które zapłacą najwyższą cenę za swoją przekorę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Dzieci boją się koronawirusa. Jak z nimi rozmawiać o pandemii, żeby nie wzbudzić paniki?
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Cristiano Ronaldo zmienił się nie do poznania. W trakcie choroby drastycznie zmienił swój wygląd, fani w szoku (FOTO)
  7. 3 sekretne tricki sprawią, że placki ziemniaczane będą niesamowicie chrupiące. Nie będziesz chciała robić ich w inny sposób
Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiBędziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News