Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wszystkich Świętych 2023. Ograniczenia w ruchu drogowym. Jest apel do kierowców
Monika Majko
Monika Majko 28.10.2023 21:10

Wszystkich Świętych 2023. Ograniczenia w ruchu drogowym. Jest apel do kierowców

policja na cmentarzu
Jan Bielecki/East News

Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych, co dla wielu Polaków oznacza liczne podróże w celu odwiedzenia grobów bliskich na cmentarzach w całym kraju. Zwiększony ruch na drogach wiążę się jednak również ze zwiększonym niebezpieczeństwem. W związku z tym głos zabrał Główny Inspektor Transportu Drogowego, który zaapelował do kierowców i przypomniał o wprowadzonych zakazach w ruchu drogowym.

Wszystkich Świętych 2023. Polacy ruszą na drogi

Główny Inspektor Transportu Drogowego zwrócił się do kierowców, którzy planują podróże na Wszystkich Świętych i zaapelował o zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Przypomniano, że Inspekcja Transportu Drogowego wraz z innymi służbami, będą kontrolować przede wszystkim główne szlaki komunikacyjne, ale i okolice dużych nekropolii. 

– Inspekcja Transportu Drogowego będzie się koncentrowała m.in. na kontrolach ciężkiego transportu. Będziemy sprawdzali, czy pojazdy ciężarowe, autobusy są we właściwym stanie technicznym, czy kierowcy są trzeźwi i wypoczęci oraz czy są przestrzegane ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych – zaznaczył Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Fiskus ściga emerytów. Będzie obcinał emerytury, znamy powód

Wszystkich Świętych 2023. Inspekcja Transportu Drogowego apeluje do kierowców

Zaapelowano także do kierowców o dostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych i przestrzegania ograniczeń na drogach. Alvin Gajadhur przypomniał także, że w zeszłym roku, pomiędzy 29 października a 6 listopada, system CANARD zarejestrował ponad 22 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Jak dodał, na wybranych odcinkach będą prowadzone kontrole z wykorzystaniem mobilnych i stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz nieoznakowanych radiowozów, wyposażonych w urządzenia do pomiaru prędkości.

– Te pojazdy też służą temu, aby dyscyplinować kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, jeżdżą brawurowo, czy też za nic mają przepisy związane z bezpieczeństwem na drogach. Takie właśnie pojazdy uzupełniają nasz system fotoradarowy tam, gdzie nie mogą stanąć urządzenia stacjonarne, gdzie proszą nas mieszkańcy o interwencję, abyśmy monitorowali niebezpieczne odcinki dróg, gdzie kierowcy jeżdżą za szybko – mówił Gajadhur.

Wszystkich Świętych 2023. Zakazy w ruchu drogowym

We Wszystkich Świętych obowiązywać będą także zakazy ruchu dla pojazdów ciężkich, które mają poprawić przepustowość na drogach i umożliwić spokojny przejazd samochodom osobowym w czasie zwiększonego ruchu. Zakazy w ruchu dla określonych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton obowiązywać będą we wtorek, 31 października w godzinach 18:00–22:00 i w środę, 1 listopada w godz. 8:00–22:00.

Zakaz nie dotyczy pewnych grup pojazdów, wśród których znajdują się m.in. autobusy, pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych oraz w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych, a także ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, paliwa, żywe zwierzęta oraz lekarstwa i środki medyczne.