BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wszystkich Świętych z kolejnym dniem wolnym. Znamy już koszt dla gospodarki, kwoty idą w miliardy
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:43

Wszystkich Świętych z kolejnym dniem wolnym. Znamy już koszt dla gospodarki, kwoty idą w miliardy

Wszystkich Świętych w erze koronawirusa
Jan Bielecki/East News

Wszystkich Świętych w dobie pandemii

Koronawirus pozostaje w natarciu, co rodzi wiele wątpliwości w obliczu zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych (niedziela, 1 listopada). Z uwagi na niepokojącą sytuację epidemiczną rząd rozważa dodanie jednego dnia wolnego, aby umożliwić obywatelom komfortowe i bezpieczne wizyty na cmentarzach.

- Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji – przyznał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar w rozmowie na antenie Polsat News.

Dodatkowy dzień wolny w ramach Wszystkich Świętych przyniesie miliardowe straty

Z finansowego punktu widzenia dodanie dnia wolnego z okazji Wszystkich Świętych może jeszcze bardziej pogłębić już i tak słabą kondycję gospodarki. Ostatnia prognoza Ministerstwa Finansów wskazuje, że w tym pandemicznym, kryzysowym roku PKB Polski spadnie o 4,6 proc. Business Insider Polska podaje, że w czerwcu 2020 r. PKB wynosiło 2,28 bln zł, co przekłada się na 9 mld zł dziennie. Dokładnie tyle będzie kosztowało polską gospodarkę dodanie zaledwie jednego dnia wolnego w związku z bezpiecznymi obchodami Wszystkich Świętych. Koszt przedsięwzięcia rzędu ok. 9 mld zł, oznacza spadek dynamiki PKB o 0,4 proc. PKB.

Czy wobec tego władza zdecyduje się dodać dzień wolny w okolicach Wszystkich Świętych? Tej koncepcji otwarcie sprzeciwia się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem Polacy mogliby potraktować ten dodatkowy dzień jako „długi weekend” i wykorzystać ten czas na wyjazdy, co w obliczu pandemii nie jest wskazane. W ocenie rzecznika resortu fakt, że Wszystkich Świętych wypada akurat w niedzielę może okazać się korzystne w epidemicznego punktu widzenia.

Tagi: Święta PKB
Polecane