BiznesINFO.pl
Wszystkich Świętych w erze koronawirusa

Jan Bielecki/East News

Wszystkich Świętych z kolejnym dniem wolnym. Znamy już koszt dla gospodarki, kwoty idą w miliardy

13 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Coraz wyższe wskaźniki zachorowań na koronawirusa sprawiły, że rząd zastanawia się nad dodaniem jednego dnia wolnego, aby uniknąć tłumów na cmentarzach. Jednak troska o zdrowie społeczeństwa może słon

Wszystkich Świętych w dobie pandemii

Koronawirus pozostaje w natarciu, co rodzi wiele wątpliwości w obliczu zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych (niedziela, 1 listopada). Z uwagi na niepokojącą sytuację epidemiczną rząd rozważa dodanie jednego dnia wolnego, aby umożliwić obywatelom komfortowe i bezpieczne wizyty na cmentarzach.

- Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji – przyznał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar w rozmowie na antenie Polsat News.

Dodatkowy dzień wolny w ramach Wszystkich Świętych przyniesie miliardowe straty

Z finansowego punktu widzenia dodanie dnia wolnego z okazji Wszystkich Świętych może jeszcze bardziej pogłębić już i tak słabą kondycję gospodarki. Ostatnia prognoza Ministerstwa Finansów wskazuje, że w tym pandemicznym, kryzysowym roku PKB Polski spadnie o 4,6 proc. Business Insider Polska podaje, że w czerwcu 2020 r. PKB wynosiło 2,28 bln zł, co przekłada się na 9 mld zł dziennie. Dokładnie tyle będzie kosztowało polską gospodarkę dodanie zaledwie jednego dnia wolnego w związku z bezpiecznymi obchodami Wszystkich Świętych. Koszt przedsięwzięcia rzędu ok. 9 mld zł, oznacza spadek dynamiki PKB o 0,4 proc. PKB.

Czy wobec tego władza zdecyduje się dodać dzień wolny w okolicach Wszystkich Świętych? Tej koncepcji otwarcie sprzeciwia się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem Polacy mogliby potraktować ten dodatkowy dzień jako „długi weekend” i wykorzystać ten czas na wyjazdy, co w obliczu pandemii nie jest wskazane. W ocenie rzecznika resortu fakt, że Wszystkich Świętych wypada akurat w niedzielę może okazać się korzystne w epidemicznego punktu widzenia.

Tagi:

ŚwiętaPKBpraca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >