BiznesINFO.pl > Energetyka > Wraca VAT na paliwa. Jacek Sasin zapewnia, że Polacy tego nie odczują
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 22.11.2022 13:58

Wraca VAT na paliwa. Jacek Sasin zapewnia, że Polacy tego nie odczują

jacek sasin
East News

Komisja Europejska nakazała Polsce przywrócić VAT m.in. na paliwa. Wicepremier i minister Jacek Sasin zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by Polacy jak najmniej to odczuli. 

Stawki VAT od 2023 roku

Polski rząd otrzymał informacje od Komisji Europejskiej, że obniżenie stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim, w związku z czym zażądała przywrócenia VAT i akcyzy chociaż w przypadku rynku paliw, gdzie one występują. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia poinformował, że rząd musi przywrócić VAT i akcyzę na paliwa, co czyni “z bólem serca”. Zapewnił również, że rząd doprowadzi do tego, aby Polacy jak najmniej odczuli tę zmianę. 

Sasin poinformował, że od 2023 roku wrócą wyższe stawki VAT w przypadku energii elektrycznej, paliw i nawozów. Nadal jednak będzie utrzymana zerowa stawka na podstawowe produkty żywnościowe. 

Obniżone stawki VAT

W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej czasowo obniżono stawki VAT. Stawką O % objęto m.in. podstawowe produkty spożywcze ( np. mięso, ryby, pieczywo, zboże, owoce, warzywa), nawozy i środki ochrony roślin, a także gaz ziemny. 

Obniżono także stawkę VAT dla energii elektrycznej i cieplnej z podstawowej ( z 23%do 5 %).

W założeniu działania rządu miały powstrzymać wzrost cen wywołany przez kryzys po pandemii COVID-19, a także kryzys energetyczny po inwazji Rosji na Ukrainę.

Tagi: VAT