Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Włoski eurodeputowany: jestem gotów opowiedzieć o korupcji w Parlamencie Europejskim
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.01.2023 22:06

Włoski eurodeputowany: jestem gotów opowiedzieć o korupcji w Parlamencie Europejskim

parlament Europejski
Domena publiczna

Zapowiada się poważny przełom w sprawie afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Były włoski eurodeputowany Pier Antonio Panzeri zdecydował się zeznawać w tej sprawie przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości.

Pier Antonio Panzeri był eurodeputowanym z ramienia włoskich socjalistów w latach 2004-2019. Belgijski sąd wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności za korupcję.

Był jednak jeden warunek tej kary: kooperacja z wymiarem sprawiedliwości co do afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Jak podaje Business Insider, Panzeri na nią przystał.

Panzeri idzie na współpracę

Według ujawnionych informacji, były eurodeputowany ma szczegółowo przedstawić historię afery korupcyjnej, w którą zaangażowane były Katar i Maroko. Ma także ujawnić tożsamość wspólników w tymże skandalu.

Jak zapewnił prawnik Panzeriego cytowany przez Business Insidera, eurodeputowany nie jest czyimś wrogiem i jedynie chce współpracować. Zaznaczył jednocześnie, że zeznania jego klienta mogą nie wystarczyć do skazania innych osób.

Zdaniem agencji AFP, nowe informacje ujawnione przez Piera Panzeriego mogą dać impuls do następnych aresztowań. W konsekwencji, zarzuty mają być postawione innym osobom zaangażowanym w skandal. 

“Z troski o rodzinę”

Z wypowiedzi adwokata Panzeriego wynika, że były europoseł zdecydował się na kooperację z belgijskim wymiarem sprawiedliwości z troski o rodzinę. Jak cytuje Business Insider, Panzeri ma nadzieję, że on i jego rodzina otrzymają trochę życzliwości.

Przypomnijmy: w grudniu Parlamentem Europejskim wstrząsnęła afera korupcyjna, a jedną z osób aresztowanych był Pier Antonio Panzeri. Swoje stanowisko straciła wtedy wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, która została oskarżona przez belgijski sąd o korupcję i pranie pieniędzy.