Waloryzacja emerytur nie wpłynie na finanse emerytów
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Listopada 2019

Seniorzy mogą pożegnać się dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plus

Waloryzacja emerytur nadal jest niewiadomą. Seniorzy cały czas czekają na informację, o ile zostaną podniesione ich świadczenia. Jednak najprawdopodobniej podwyżek nie będzie się dało odczuć - wszystko przez inflację.

Waloryzacja emerytur będzie nieodczuwalna

Waloryzacja emerytur raczej nie poprawi sytuacji seniorów. To bardzo przykry wniosek, jednak prawdopodobny. Ze względu na rosnące ceny w Polsce. Jak podaje superbiz.se.pl, najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, które dotyczą wzrostu cen w stosunku do ubiegłego roku oraz dane na temat wydatków seniorów pokazują, że 70 zł brutto minimalnej podwyżki emerytury w tym wcale nie było odczuwalne dla emerytów.

Wydatki rosną

Wydatki, jakie w ciągu miesiąca miało statystyczne małżeństwo seniorów wynosiły 2870 zł, z czego 2050 zł zostało przeznaczone na najważniejsze produkty. Małżeństwo seniorów wydawało miesięcznie 794 zł na opłaty mieszkaniowe. Na żywność musieli wydać 766 zł, natomiast leki i opieka medyczna to koszt 250 zł. Na rozrywkę i kulturę emeryci wydawali miesięcznie 240 zł. Jednak teraz seniorzy muszą wziąć pod uwagę to, żeby ich miesięczne koszty utrzymania będą wyższe o 76 zł - podaje suberbiz.se.pl. Wychodzi na to, że waloryzacja emerytur nie będzie odczuwalna w obliczu wciąż rosnącej inflacji.

Nowy podatek budzi coraz więcej kontrowersji. Rośnie liczba zaskarżeń do sądówNowy podatek budzi coraz więcej kontrowersji. Rośnie liczba zaskarżeń do sądówCzytaj dalej

500 plus też ma na to wpływ

- Wzrost cen, zwłaszcza żywności, spowodowany jest podnoszeniem kosztów pracy i wysokim poziomem konsumpcji- wyjaśnia cytowany przez superbiz.se.pl Marek Zuber, polski ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowy. - Koszty pracy rosną równomiernie do szybkiego wzrostu wynagrodzeń. Konsumpcję zaś napędzają wysokie pensje oraz programy socjalne, w tym 500 plus - tłumaczy ekspert.

Ekonomista ostrzega, że jeżeli rząd wprowadzi skokowy wzrost pensji minimalnej, to producenci nie będą mieli innego wyboru - będą dalej podnosić ceny swoich produktów i liczyć rosnącą konsumpcję. - Wtedy wpływ 500 plus na inflację będzie już bardzo widoczny i znaczący - twierdzi Zuber.

Użytkowanie wieczyste problemem setek tysięcy Polaków. Też możesz mieć kłopot z zaświadczeniemUżytkowanie wieczyste problemem setek tysięcy Polaków. Też możesz mieć kłopot z zaświadczeniemCzytaj dalej

Inflacja rośnie

Prognozy Narodowego Banku Polskiego są bardzo pesymistyczne. W tym roku inflacja ma wynieść 2,3 proc., jednak w 2020 roku ma być znacznie wyższa i wynieść 2,8 proc. Znacznie gorsze były październikowe prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inflacja w naszym kraju w 2020 roku ma dobić do poziomu 3,5 proc., po czym powoli się obniżać, jednak dopiero w 2024 r. zejdzie poniżej 3 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głodowa emerytura Krystyny Loski. Legenda telewizji musi liczyć na pomoc sławnej córki
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News