BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Seniorzy mogą pożegnać się dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plus

15 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur nadal jest niewiadomą. Seniorzy cały czas czekają na informację, o ile zostaną podniesione ich świadczenia. Jednak najprawdopodobniej podwyżek nie będzie się dało odczuć - wszystko przez inflację.

Waloryzacja emerytur będzie nieodczuwalna

Waloryzacja emerytur raczej nie poprawi sytuacji seniorów. To bardzo przykry wniosek, jednak prawdopodobny. Ze względu na rosnące ceny w Polsce. Jak podaje superbiz.se.pl, najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, które dotyczą wzrostu cen w stosunku do ubiegłego roku oraz dane na temat wydatków seniorów pokazują, że 70 zł brutto minimalnej podwyżki emerytury w tym wcale nie było odczuwalne dla emerytów.

Wydatki rosną

Wydatki, jakie w ciągu miesiąca miało statystyczne małżeństwo seniorów wynosiły 2870 zł, z czego 2050 zł zostało przeznaczone na najważniejsze produkty. Małżeństwo seniorów wydawało miesięcznie 794 zł na opłaty mieszkaniowe. Na żywność musieli wydać 766 zł, natomiast leki i opieka medyczna to koszt 250 zł. Na rozrywkę i kulturę emeryci wydawali miesięcznie 240 zł. Jednak teraz seniorzy muszą wziąć pod uwagę to, żeby ich miesięczne koszty utrzymania będą wyższe o 76 zł - podaje suberbiz.se.pl. Wychodzi na to, że waloryzacja emerytur nie będzie odczuwalna w obliczu wciąż rosnącej inflacji.

500 plus też ma na to wpływ

- Wzrost cen, zwłaszcza żywności, spowodowany jest podnoszeniem kosztów pracy i wysokim poziomem konsumpcji- wyjaśnia cytowany przez superbiz.se.pl Marek Zuber, polski ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowy. - Koszty pracy rosną równomiernie do szybkiego wzrostu wynagrodzeń. Konsumpcję zaś napędzają wysokie pensje oraz programy socjalne, w tym 500 plus - tłumaczy ekspert.

Ekonomista ostrzega, że jeżeli rząd wprowadzi skokowy wzrost pensji minimalnej, to producenci nie będą mieli innego wyboru - będą dalej podnosić ceny swoich produktów i liczyć rosnącą konsumpcję. - Wtedy wpływ 500 plus na inflację będzie już bardzo widoczny i znaczący - twierdzi Zuber.

Inflacja rośnie

Prognozy Narodowego Banku Polskiego są bardzo pesymistyczne. W tym roku inflacja ma wynieść 2,3 proc., jednak w 2020 roku ma być znacznie wyższa i wynieść 2,8 proc. Znacznie gorsze były październikowe prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inflacja w naszym kraju w 2020 roku ma dobić do poziomu 3,5 proc., po czym powoli się obniżać, jednak dopiero w 2024 r. zejdzie poniżej 3 proc.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >