BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Volvo wybrało Polskę na wielką inwestycję. Szwedzi liczą na naszych specjalistów

27 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Ostatnio na łamach naszego portalu pisaliśmy o tym, że jeden z czołowych producentów samochodów, mający fabrykę na terenie naszego kraju, planuje zwolnić kilkaset osób. Jak się okazuje, branża motoryzacyjna w Polsce ma się jednak całkiem dobrze. Volvo ogłosiło inwestycję w Krakowie, która zapewni nowe miejsca pracy, informuje "dziennik.pl”. 

Volvo inwestuje w Polsce

Szwedzka marka, która w 2010 r. została sprzedana chińskiemu koncernowi, planuje utworzyć nowe centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycja zostanie zlokalizowana w Krakowie. Centrum będzie odpowiedzialne za projektowanie rozwiązań technologicznych przeznaczonych do samochodów z elektrycznej rodziny EX.

To kolejna część wielkiego planu, który przewiduje, że całkowita elektryfikacja gamy modelowej marki nastąpi w ciągu 7 lat. 

„Tech Hub w Krakowie będzie kluczowym centrum rozwoju oprogramowania i odegra strategiczną rolę w realizacji naszych ambicji, aby do 2030 roku stać się w pełni elektryczną marką i liderem w dziedzinie nowych technologii, między innymi dzięki wewnętrznemu rozwojowi oprogramowania” - powiedział portalowi „dziennik.pl" Arkadiusz Nowiński, Senior Vice President Volvo Cars.

Docelowo nawet 600 miejsc pracy

W początkowej fazie Volvo planuje zatrudnić 120 osób. Rekrutacja na te stanowiska już trwa. Do 2025 r. pracę znajdzie tam nawet 600 osób. Szwedzi liczą na zdobycie doświadczonych specjalistów oraz na nową siłę wchodzącą na rynek świeżo po ukończeniu uczelni.

Krakowskie centrum dołączy do ośrodków projektowych w Szwecji (Sztokholm i Lund) oraz w Indiach (Bangalore). Polska placówka będzie czwartym takim ośrodkiem na świecie

Polacy będą odpowiedzialni za system operacyjny Volvo

„U podstaw wszystkich technologii leży własny system operacyjny, który czuwa i integruje pracę kluczowych systemów” - wskazał Nowiński. „Jazda autonomiczna, systemy bezpieczeństwa aktywnego zapobiegające wypadkom, dane generowane przez lidar (radar laserowy) i radary, sztuczna inteligencja personalizująca menu na wyświetlaczu, funkcje connectivity – to wszystko wymaga nie tylko mocnych procesorów, ale systemu, który to scali. Polskie centrum będzie jedną z placówek, która będzie nad tym pracować” - dodał.

Nie od dziś samochody Volvo mają opinię jednych z najbezpieczniejszych na świecie. Według „The Telegraph” najbezpieczniejszym modelem samochodu w Wielkiej Brytanii jest największy SUV Volvo, czyli XC90. Według cytowanych przez dziennik statystyk, od roku 2002 kiedy to auto trafiło na „Wyspach” do sprzedaży, nie odnotowano ani jednej śmierci kierowcy ani pasażera podróżującego tym modelem szwedzkiego producenta.

Natomiast nowe Volvo XC60 zdobyło tytuł najbezpieczniejszego samochodu w prestiżowych testach zderzeniowych Euro NCAP.

Chodzi o rozwój takich technologii, które coraz częściej będą interweniować samodzielnie, by zapobiec zderzeniu.

Nie tylko Szwedzi inwestują w Polsce

Niemiecki Mercedes ogłosił, że w Jaworze za kwotę ponad 6,1 mld zł zbuduje nową fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych. Wcześniej Volkswagen zainwestował 3,8 mld zł w fabrykę Craftera we Wrześni. Natomiast nowy zakład Stellantis w Gliwicach to koszt na poziomie 1,4 mld zł. 

Tagi:

pracainwestycjeKraków

Podobne artykuły

Finanse

„Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków
Czytaj więcej >

Finanse

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS szykuje się do potężnych zmian. Trwają już prace nad nowym systemem
Czytaj więcej >

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]