BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Upały w pracy. Jakie pracodawca ma obowiązki?

5 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Upały w pracy to nieodzowny element lata. Czy pracujemy na budowie czy w biurze, wszystkim w okresie wakacyjnym doskwierają wysokie temperatury. Okazuje się, że wysokie temperatury mają niebagatelny wpływ na działanie w miejscu pracy. Do czego zobowiązany

Upały dają o sobie coraz bardziej znać. Lato nadchodzi wielkimi krokami, a 30 stopni Celsjusza na termometrach gości coraz częściej. W takich sytuacjach możliwe jest skrócenie lekcji w szkołach lub prowadzenie ich na świeżym powietrzu. Z tego pierwszego wyjścia skorzystali we wtorek nauczuciele w jednej z zachodniopomorskich szkół. Co jednak, jeśli zabójcze upały doskwierają w pracy?

Upały w miejscu pracy: Co musi zrobić pracodawca?

Niestety, pracownicy nie mogą liczyć na takie udogodnienia, jakie przysługują uczniom. Zwolnienie wcześniej do domu czy praca zdalna nie wchodzi w grę. Portal Gazeta.pl przytacza jednak kodeks pracy, który maksymalną temperaturę w pomieszczeniu, gdzie miejsce ma praca, reguluje jedynie wobec pracowników młodocianych w wieku 16-18 lat. Ci nie mogą pracować w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 30 stopni.

Wszyscy inni mogą jedynie liczyć na zapewnienie ze strony pracodawcy dobrej cyrkulacji powietrza oraz ochrony przed nasłonecznieniem. Jak podaje Gazeta.pl, w praktyce oznacza to nic innego jak otwarcie okien i opuszczenie żaluzji.

Prawo określa jednak zapewnienie darmowej wody pracownikom, jeśli w pomieszczeniach, gdzie odbywa się praca, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Inaczej sytuacja się ma w przypadku osób, które pracują w otwartej przestrzeni, ponieważ w ich wypadku już powyżej 25 stopni Celsjusza mają mieć zapewnioną wodę. Jeśli pracodawca nie zapewni wody na miejscu pracy, kiedy jest to wymagane, musi mierzyć się z grzywną od 1 do nawet 30 tys. złotych.

Co ciekawe, pracodawca może zastosować inne środki nieopisane w kodeksie pracy, ale będzie to wówczas jedynie jego dobra wola. Częstsze przerwy, a nawet wypuszczenie wcześniej pracowników do domu to jedne z takich środków. Jednak w przypadku wypuszczenia pracowników wcześniej do domu, pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >