fot. pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 5 Czerwca 2019

Upały w pracy. Jakie pracodawca ma obowiązki?

Upały w pracy to nieodzowny element lata. Czy pracujemy na budowie czy w biurze, wszystkim w okresie wakacyjnym doskwierają wysokie temperatury. Okazuje się, że wysokie temperatury mają niebagatelny wpływ na działanie w miejscu pracy. Do czego zobowiązany jest pracodawca?

Upały dają o sobie coraz bardziej znać. Lato nadchodzi wielkimi krokami, a 30 stopni Celsjusza na termometrach gości coraz częściej. W takich sytuacjach możliwe jest skrócenie lekcji w szkołach lub prowadzenie ich na świeżym powietrzu. Z tego pierwszego wyjścia skorzystali we wtorek nauczuciele w jednej z zachodniopomorskich szkół. Co jednak, jeśli zabójcze upały doskwierają w pracy?

Upały w miejscu pracy: Co musi zrobić pracodawca?

Niestety, pracownicy nie mogą liczyć na takie udogodnienia, jakie przysługują uczniom. Zwolnienie wcześniej do domu czy praca zdalna nie wchodzi w grę. Portal Gazeta.pl przytacza jednak kodeks pracy, który maksymalną temperaturę w pomieszczeniu, gdzie miejsce ma praca, reguluje jedynie wobec pracowników młodocianych w wieku 16-18 lat. Ci nie mogą pracować w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 30 stopni.

Zalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyZalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyCzytaj dalej

Wszyscy inni mogą jedynie liczyć na zapewnienie ze strony pracodawcy dobrej cyrkulacji powietrza oraz ochrony przed nasłonecznieniem. Jak podaje Gazeta.pl, w praktyce oznacza to nic innego jak otwarcie okien i opuszczenie żaluzji.

Prawo określa jednak zapewnienie darmowej wody pracownikom, jeśli w pomieszczeniach, gdzie odbywa się praca, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Inaczej sytuacja się ma w przypadku osób, które pracują w otwartej przestrzeni, ponieważ w ich wypadku już powyżej 25 stopni Celsjusza mają mieć zapewnioną wodę. Jeśli pracodawca nie zapewni wody na miejscu pracy, kiedy jest to wymagane, musi mierzyć się z grzywną od 1 do nawet 30 tys. złotych.

Co ciekawe, pracodawca może zastosować inne środki nieopisane w kodeksie pracy, ale będzie to wówczas jedynie jego dobra wola. Częstsze przerwy, a nawet wypuszczenie wcześniej pracowników do domu to jedne z takich środków. Jednak w przypadku wypuszczenia pracowników wcześniej do domu, pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia.

Wyciekła oferta zabójstwa. 100 tysięcy złotych za morderstwo Zbigniewa ZiobryWyciekła oferta zabójstwa. 100 tysięcy złotych za morderstwo Zbigniewa ZiobryCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News