BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkę

1 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Trzynasta emerytura i 500 plus zostaną zawieszone? Z taką propozycją wsparcia polskiej gospodarki wychodzą ekonomiści w "Alercie Gospodarczym". Ich zdaniem wstrzymanie programów socjalnych będzie skuteczną drogą minimalizowania skutków kryzysu

Trzynasta emerytura do zawieszenia w czasie pandemii

Trzynasta emerytura i 500 plus mają być w dalszym ciągu realizowane – takie zapewnienia padają ze strony rządu. Dzisiaj ZUS poinformował, że ruszyła wypłata pierwszych trzynastek, które mają trafić do seniorów wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Te działania krytykują ekonomiści, którzy podpisali się pod raportem z cyklu „Alert Gospodarczy”. Ich zdaniem epidemia koronawirusa stanowi potężny cios dla polskiej gospodarki – podaje next.gazeta.pl.

Ich zdaniem w tym trudnym czasie należy skupić się w pierwszej kolejności na przedsiębiorcach, którzy już teraz znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Liczba handlowców potrzebujących wsparcia ze strony państwa zdecydowanie wzrośnie w momencie nadejścia pokoronawirusowego kryzysu gospodarczego, który według ekspertów jest nieunikniony.

Przedsiębiorcy na pierwszym miejscu

Głównym zadaniem rządu jest na ten moment zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw, ponieważ w sytuacji masowych bankructw problemy wywołane przez pandemię nałożą się na siebie i uderzą ze zdwojoną siłą.

Eksperci mają na myśli m.in. zwolnienie przedsiębiorców z wszelkich opłat i podatków, zahamowanie spirali zatorów płatniczych oraz pomoc przedsiębiorcom ze strony sektora bankowego np. poprzez zwolnienie kredytów z podatku bankowego.

Zmniejszyć wydatki na wojsko i zawiesić programy socjalne

Ekonomiści podkreślają, że nowelizacja obecnej ustawy budżetowej jest niezbędna, ponieważ część z jej zapisów jest niemożliwa do spełnienia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem miałaby być czasowa rezygnacja z programów socjalnych i z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB.

Na okres co najmniej trzech lat (2020-2022) trzeba „zawiesić części sztywnych wydatków socjalnych – w szczególności trzynastej emerytury i ograniczyć wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia” – czytamy w raporcie.

Bez takich decyzji duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności – oceniają ekonomiści. „Do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne” – piszą w raporcie.

Wśród ekonomistów, którzy zaproponowali cały szereg nowych rozwiązań na szybsze wyciągnięcie polskiej gospodarki z przyszłego kryzysu, znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hauser (były wicepremier i minister gospodarki, ministra rodziny w latach 2003-2005) prof. dr hab. Jan Czekaj (były wiceminister finansów między 2002 r. a 2003 r.) czy dr Mirosław Gronicki (minister finansów w latach 2004-2005).

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >