Trzynasta emerytura i 500 plus powinny zostać wstrzymane w związku z pandemią
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 09.03.2020. n/z Stary portfel z legitymacja emeryta.
Autor Maria Glinka - 1 Kwietnia 2020

Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkę

Trzynasta emerytura i 500 plus zostaną zawieszone? Z taką propozycją wsparcia polskiej gospodarki wychodzą ekonomiści w „Alercie Gospodarczym”. Ich zdaniem wstrzymanie programów socjalnych będzie skuteczną drogą minimalizowania skutków kryzysu gospodarczego, który nadejdzie jako pokłosie pandemii.

Trzynasta emerytura do zawieszenia w czasie pandemii

Trzynasta emerytura i 500 plus mają być w dalszym ciągu realizowane – takie zapewnienia padają ze strony rządu. Dzisiaj ZUS poinformował, że ruszyła wypłata pierwszych trzynastek, które mają trafić do seniorów wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Te działania krytykują ekonomiści, którzy podpisali się pod raportem z cyklu „Alert Gospodarczy”. Ich zdaniem epidemia koronawirusa stanowi potężny cios dla polskiej gospodarki – podaje next.gazeta.pl.

Ich zdaniem w tym trudnym czasie należy skupić się w pierwszej kolejności na przedsiębiorcach, którzy już teraz znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Liczba handlowców potrzebujących wsparcia ze strony państwa zdecydowanie wzrośnie w momencie nadejścia pokoronawirusowego kryzysu gospodarczego, który według ekspertów jest nieunikniony.

Przedsiębiorcy na pierwszym miejscu

Głównym zadaniem rządu jest na ten moment zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw, ponieważ w sytuacji masowych bankructw problemy wywołane przez pandemię nałożą się na siebie i uderzą ze zdwojoną siłą.

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaPolicja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaCzytaj dalej

Eksperci mają na myśli m.in. zwolnienie przedsiębiorców z wszelkich opłat i podatków, zahamowanie spirali zatorów płatniczych oraz pomoc przedsiębiorcom ze strony sektora bankowego np. poprzez zwolnienie kredytów z podatku bankowego.

p>DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Kaufland przechytrzył konkurencję. Takiego rozwiązania w dobie epidemii nikt się nie spodziewał

Zmniejszyć wydatki na wojsko i zawiesić programy socjalne

Ekonomiści podkreślają, że nowelizacja obecnej ustawy budżetowej jest niezbędna, ponieważ część z jej zapisów jest niemożliwa do spełnienia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem miałaby być czasowa rezygnacja z programów socjalnych i z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB.

Na okres co najmniej trzech lat (2020-2022) trzeba „zawiesić części sztywnych wydatków socjalnych – w szczególności trzynastej emerytury i ograniczyć wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia” – czytamy w raporcie.

2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunki2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunkiCzytaj dalej

Bez takich decyzji duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności – oceniają ekonomiści. „Do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne” – piszą w raporcie.

Wśród ekonomistów, którzy zaproponowali cały szereg nowych rozwiązań na szybsze wyciągnięcie polskiej gospodarki z przyszłego kryzysu, znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hauser (były wicepremier i minister gospodarki, ministra rodziny w latach 2003-2005) prof. dr hab. Jan Czekaj (były wiceminister finansów między 2002 r. a 2003 r.) czy dr Mirosław Gronicki (minister finansów w latach 2004-2005).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Zaczęło się, pierwsze biuro podróży w Polsce upadło. Jest niewypłacalne, wiadomo co dalej z klientami
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyDodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News