BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tesco oficjalnie zrezygnowało ze sprzedaży żywych karpi. W rzeczywistości znaleziono na to inny sposób

20 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Tesco oficjalnie informowało, że w związku z naciskiem ze strony klientów rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Prawda jednak jest inna, a klienci czują się oszukani. Sieć nie będzie sprzedawać żywych ryb, jednak wynajmie miejsca na swoich parkingach dla h

Tesco nie sprzedaje żywych karpi, ale pozwala na to na swoich parkingach

Tesco jeszcze kilka tygodni temu chwaliło się, że wycofuje żywe karpie ze sprzedaży, ponieważ takiego kroku z ich strony wymagali klienci. Jednak jak poinformowano wczoraj na fanpage’u “Bojkotujemy sprzedaż żywych karpi” działającym w ramach akcji “Krwawe Święta” organizacji Viva!, sieć faktycznie nie będzie sprzedawać żywych ryb na halach sprzedaży. Ten okrutny proceder będzie miał miejsce na ich parkingach przy co najmniej 7 sklepach.

Rzecznik prasowy potwierdził tę informację

"Bezpośrednio ze strony hodowców trafiły do nas zapytania dotyczące możliwości wynajmu części formalnie zarządzanego przez nas terenu w pobliżu wybranych sklepów. Otrzymaliśmy potwierdzenie, iż producenci planują swoje stoiska w 7 lokalizacjach, przy założeniu braku ich promowania na obszarze sklepu i centrum handlowego. Dlatego wszelkie materiały informacyjne dotyczące tej kwestii zostały przez nas usunięte. Jak deklarowaliśmy, nie prowadzimy i nie będziemy prowadzić sprzedaży żywego karpia na salach sprzedaży naszych sklepów" - czytamy w komunikacie sieci opublikowanym na stronie.

Aktywiści “Krwawych Świąt“ i internauci nie kryją oburzenia. “Tesco Polska czyli Wy nie sprzedajecie, ale nie przeszkadza Wam wynajmowanie terenu innym, którzy będą to robić? Czy naprawdę kasa z wynajmu 7 parkingów jest tego warta?” - pytają retorycznie administratorzy fanpage’a.

Coraz więcej sieci rezygnuje ze sprzedaży karpi. Carrefour jednak woli “szanować tradycję”

Jak podał portal WP.pl, żywych karpi nie będzie można już kupić m.in. w Auchan, Aldi, Lidl, Biedronka, Dino, Piotr i Paweł, Bil (dawny Real) i Selgros. Jest to wynik wspólnych starań i walki ekologów ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! czy Compassion Polska. Sieć Carrefour uważa jednak, że kupowanie żywej ryby jest to “polską tradycją”. 

“Szanujemy przekonania oraz potrzeby tych konsumentów, którzy zgodnie z polską tradycją, przed świętami Bożego Narodzenia, chcą kupić w naszych sklepach ryby prosto z wody” – podało biuro prasowe Carrefour, cytowane przez WP.pl. 

Dlaczego sprzedawanie żywych karpi uważane jest za okrucieństwo?

Ryby są trzymane często bez wody lub w zbyt małej ilości wody, aby mogły oddychać czy poruszać się. Jak wyjaśniają aktywiści, przetrzymywane są one stłoczone wiele godzin lub nawet dni, często w towarzystwie martwych ryb, następnie są pakowane żywe do worków foliowych i ranione. Proceder ten wciąż ma miejsce, pomimo tego, że karpie chronione są ustawą o ochronie zwierząt. Co więcej, Sąd Najwyższy w 2016 roku wydał orzeczenie potwierdzające, że przetrzymywanie ryb bez wody jest znęcaniem się nad nimi.

“Ryby, co nie ulega wątpliwości, są kręgowcami i w związku z tym, jak wskazał ustawodawca, są zdolne do odczuwania cierpienia i podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie zwierząt na równi z innymi zwierzętami kręgowymi oraz wymagają humanitarnego traktowania”. - Sąd Najwyższy II KK 281-16

Według badań CBOS z marca 2018 roku aż 86 proc. Polaków popiera zakaz transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >