Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tarnów: Kuria oczekuje od władz miasta rezygnacji z zajęć o homofobii. Uważa, że są szkodliwe dla dzieci
Maria Glinka
Maria Glinka 14.05.2021 02:00

Tarnów: Kuria oczekuje od władz miasta rezygnacji z zajęć o homofobii. Uważa, że są szkodliwe dla dzieci

Marek Bazak/EAST NEWS
Marek Bazak/EAST NEWS

Tarnów to kolejne miejsce, w którym rozgorzał konflikt na tle LGBT. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii władze miasta postanowiły zorganizować spotkanie, w trakcie którego młodzież będzie mogła dowiedzieć się, jak reagować na nietolerancję. Inicjatywa nie przypadła do gustu kurii diecezjalnej, która twierdzi, że kampania szkodzi rodzinie i będzie miała charakter wyłącznie polityczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile małopolskich miast zdecydowało się na zorganizowanie kampanii przeciwko homofobii

  • Jaką inicjatywę przygotował Tarnów

  • Co na temat akcji uważa kuria

Tarnów walczy z nietolerancją

Tarnów to jedyne małopolskie miasto, które przystąpiło do akcji „LGBT+ja”, mimo że o włączenie do inicjatywy zaapelował nawet Związek Miast Polskich. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 17 maja w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii.

Z tej okazji Tarnów postanowił zorganizować zajęcia poświęcone homofobii. Młodzież będzie mogła dowiedzieć się, jak reagować na przypadki nietolerancji. W warsztatach mogą wziąć udział także pedagodzy szkolni i wykładowcy. Spotkanie jest dla chętnych i odbędzie się w lokalnym BWA. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zapewnił, że nie jest to przymus, a jedynie oferta.

Chcąc uczcić poniedziałkowe święto, Tarnów przygotował również wystawę prac lokalnej młodzieży na temat tolerancji i różnorodności. Poza tym zarządcy miasta zamierzają promować telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (nr: 116 111).

Dlaczego Tarnów zdecydował się przystąpić do inicjatywy „LGBT+ja”? - Chcemy, by Tarnów był miastem, gdzie nie ma miejsca na nienawiść [...], miejscem znanym z otwartości na innych i miejscem wsłuchiwania się w bardzo różne głosy - przekonywał Ciepiela. Zdaniem zarządcy żyjemy w czasach przemocy i dyskryminacji, a na barkach dorosłych i władzy spoczywa obowiązek zapobiegania tym negatywnym zjawiskom.

Problem jest realny. Z ubiegłorocznych badań wynika, że 7 na 10 nastolatków utożsamiających się z LGBT+ pada w Polsce ofiarą homofobicznych uprzedzeń. W samym Krakowie zaledwie 13 proc. młodzieży LGBT+ czuje się bezpiecznie w szkole. Jednak w Małopolsce tylko Tarnów mówi głośnie „stop” nietolerancji.

Tarnów na celowniku kurii diecezjalnej. Akcja „szkodliwa w procesie wychowania”

Akcja, którą planuje Tarnów, nie umknęła uwadze kurii diecezjalnej. Gazeta Wyborcza donosi, że na stronie internetowej duchowni opublikowali obszerny komunikat w tej sprawie. Pod oświadczeniem podpisało się kilkanaście organizacji katolickich z Tarnowa i okolic, a nawet Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego.

Jakie zarzuty względem włodarzy miasta ma kuria? Zdaniem duchownych dzień okazywania wsparcia środowisku LGBT „może stać się przestrzenią promowania błędnych idei”. Mimo że autorzy komunikatu wspominają o tolerancji Kościoła katolickiego dla osób LGBT to wskazują na poważne braki w kampanii zorganizowanej przez Tarnów.

W ocenie kurii szacunek i współczucie są utożsamiane z akceptacją i promowaniem tego typu działań. „W zapowiadanej kampanii nie ma mowy o tym, że wspomniane skłonności są poważnym nieuporządkowaniem, zaś osoby, które ich doświadczają, należy wspierać w ich przezwyciężaniu”, czytamy w piśmie.

Co więcej, kuria zarzuca władzom miasta stosowanie „podwójnych standardów”. Wątpliwości duchownych budzi bowiem fakt, że prezydent Tarnowa nie potępił kobiet, które brały udział w jesiennych strajkach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. W związku z tym kuria wyraża obawy, że decyzja o włączeniu się w tę kampanię jest bardziej polityczna niż społeczna.

Kuria nie poprzestała na wymownym komentarzu. Duchowni bezpośrednio domagają się od władz miasta, aby zablokowali akcję dyskryminacyjną w szkołach, ponieważ jest „szkodliwa w procesie wychowawczym młodego pokolenia” i godzi „w dobro małżeństwa i rodzin”. Warto odnotować, że to właśnie na terenie tej kurii diecezjalnej maturzyści usłyszeli kilkanaście dni temu od jednego z duchownych, że homoseksualizm to choroba, którą leczy się poprzez m.in. okaleczanie narządów płciowych czy elektrowstrząsy.

Mimo apelu ze strony kurii Tarnów nie zamierza rezygnować z inicjatywy. W ocenie prezydenta miasta oświadczenie duchownych jest zbyt dużą ingerencją. - W swojej pracy samorządowca reprezentuję jednak wszystkich tarnowian […] - wierzących i niewierzących. Kieruję się troską […] o ich bezpieczeństwo. Młodzież sama poprosiła o możliwość zaprezentowania swoich prac i możliwość rozmowy o wykluczeniach i przemocy - przyznał Ciepiela w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]