Szpital odwoła zaplanowaną wizytę z powodu braku środków ochronny? Decyzja w tej sprawie jeszcze dzisiaj
Pixabay/1662222
Autor Maria Glinka - 12 Marca 2020

RZ: Masek w szpitalach wystarczy na dwa tygodnie. Możliwe odwołania planowanych zabiegów

Szpital to obecnie jedno z najbardziej obleganych miejsc w Polsce. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i brakiem wystarczającej ilości środków odkażających i ochronnych wiele placówek rozważa wstrzymanie planowych zabiegów. Decyzja zapadnie jeszcze dzisiaj.

Szpital z problemami

Szpital Uniwersytecki w Krakowie z przyczyn prewencyjnych już we wtorek wstrzymał zaplanowane przyjęcia na oddziały. Jest to jeden z największych ośrodków leczniczych w Polsce, który dysponuje ponad 1,3 tys. łóżek w dwóch siedzibach – podaje Rzeczpospolita.

O zaistniałej sytuacji pacjenci szpitala zostali poinformowani telefoniczne. Restrykcje w przyjęciach nie odnoszą się do zgłoszeń pilnych i pacjentów onkologicznych.

Ograniczenie przyjęć jest argumentowane znaczącymi trudnościami w dostępie do środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Szpital postanowił odwołać umówione wizyty, ponieważ nie jest w stanie zagwarantować zabezpieczenia w takie środki.

Decyzję o wstrzymaniu umówionych przyjęć, od piątku aż do odwołania, podjęto także w innej krakowskiej placówce – w Szpitalu im. Żeromskiego.

Minister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachMinister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachCzytaj dalej

Bez zaleceń rządzących

Wstrzymanie zaplanowanych przyjęć nie było rekomendowane przez rząd. Jednak przedstawiciele władzy przyznali, że nie wykluczają wydania takiego zalecenia, jeżeli tylko pojawi się taka konieczność - przyznał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Mimo że rząd zadbał o pomoc w zaopatrzeniu ośrodków leczniczych to szpitale uskarżają się na niedobory w asortymencie ochronnym. Krakowski szpital dysponuje zapasem na dwa tygodnie, podobnie jak jeden z zakładów leczniczych na Mazowszu. Jego dyrektor przyznał, że wystarczy pojedynczy przypadek koronawirusa na terenie lecznicy i cały zapas zniknie w zaledwie jeden dzień. Dlatego też wystąpiono do wojewody z prośbą o 500 masek i fartuchów, ale „tylko nas wyśmiali” – twierdzi dyrektor, zwracając jednocześnie uwagę na problemy w dostawach środków odkażających, których od tygodni brakuje w hurtowniach. Dostawcy twierdzą, że będą stanie zapewnić produkty za ok. 3 miesiące.

8 marca rząd przekazał 100 mln zł z rezerwy budżetowej, które wojewodowie mieli rozdysponować miedzy organy założycielskie szpitali. Prośbę o pomoc w zaopatrzeniu należy składać do Agencji Rezerw Materiałowych. Jednak w pierwszej kolejności uzupełniane są braki w szpitalach zakaźnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Niezrozumiałe działania szpitali

Eksperci twierdzą, że kroki podejmowane przez niektóre placówki lecznicze są przedwczesne. „Rezygnację z planowych zabiegów należałoby rozważyć, jeżeli sytuacja epidemiologiczna znacznie się pogorszy” – oznajmił dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Brak środków odkażających nie jest już problemem dla aptek. Zgodnie z prośbą Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia, i Marka Tomkowa, wiceprezesa Rady Aptekarskiej, Polfa Tarchomin zobowiązała się do przekazania 30 tys. opakowań środków antyseptycznych, które będą stosowane do ochrony osobistej pracowników aptek.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Zdecydowane działania są podejmowanie także w kontekście samodzielnego wytwarzania środków do ochrony ciała. Wiceprezes Rady Aptekarskiej zapewnia, że „w polskich aptekach jest kilkanaście tysięcy izb recepturowych, w których w prosty sposób farmaceuci są w stanie przygotować środki do dezynfekcji”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News