Szkocja na drodze do niepodległości
Pixabay/shilmar
Autor Maria Glinka - 30 Listopada 2020

W Europie planują powstanie kolejnego kraju. Już w 2021 roku

Szkocja znalazła się w przededniu historycznych wydarzeń. Szefowa rządu Nicola Sturgeon jest przekonana, że nastroje społeczne jeszcze nigdy nie były tak proniepodległościowe. Choć zaznacza, że władza musi skupić się na walce z pandemią to należy już teraz myśleć o przyszłych pokoleniach.

Szkocja na drodze do porzucenia Wielkiej Brytanii

- Szkocja jest teraz krajem w momencie tworzenia historii – oceniła szefowa rządu Nicola Sturgeon, inaugurując coroczną konferencję Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Jej zdaniem Szkocja jeszcze nigdy nie była tak blisko odłączenia się od Wielkiej Brytanii.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

- Niepodległość jest w zasięgu wzroku - a dzięki jedności celu, pokory i ciężkiej pracy nigdy nie byłam tak pewna, że ją zdobędziemy. Naród szkocki ma prawo wybrać swoją przyszłość. Skoncentrujmy teraz wszystkie nasze wysiłki na tym, żebyśmy stworzyli lepszy kraj, na który to i przyszłe pokolenia zasługują – przekonywała Sturgeon.

Choć w tej chwili rząd koncentruje się na zwalczaniu pandemii to deklaruje, że nie zignoruje proniepodległościowych tendencji, które są coraz bardziej zauważalne w społeczeństwie. - Szkocja musi być również gotowa na to, co nastąpi później – oceniła szefowa rządu.

Zdaniem Sturgeon niepodległa Szkocja będzie charakteryzowała się przede wszystkim sprawnie działającą gospodarką opartą na tworzeniu miejsc pracy i sprawiedliwości. To dwa kluczowe zagadnienia, na których należy skupić się w ramach wychodzenia z koronakryzysu i tworzeniu nowej państwowości.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Portal bankier.pl podaje, że Szkocja ma postawić także na inwestycje w usługi publiczne, aby zniwelować dysproporcje społeczne. - Możemy przezwyciężyć ubóstwo, nierówności i stać się liderami w walce z kryzysem klimatycznym – przyznała.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Szkocja podejmie kolejną próbę w referendum?

Z punktu widzenia SNP i jej niepodległościowych dążeń kluczowe będą wybory do parlamentu Szkocji zaplanowane na maj 2021 r. Zdaniem przedstawicieli tej partii zwycięstwo w elekcji będzie tożsame z poparciem obywateli dla nowego referendum.

Na Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeNa Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeCzytaj dalej

Jakie są sondażowe szanse na wygraną SNP? Dość wysokie, choć na referendum musi wyrazić zgodę także rząd w Londynie. Na ten moment premier Boris Johnson odmawia przeprowadzenia kolejnego referendum, argumentując, że głosowanie przeprowadzone w tej sprawie w 2014 r. miało być ostatnim w tym pokoleniu.

Jednak na przestrzeni sześciu lat nastroje społeczne zdecydowanie się odmieniły. W 2014 r. Szkocja za rządów premiera Alexa Salmonda również próbowała odłączyć się od Wielkiej Brytanii. Ostatecznie 55 proc. obywateli opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Portal bankier.pl podaje, że ostatnie sondaże na temat niepodległości Szkocji wskazują na przewagę zwolenników koncepcji odłączenia. W jednym, październikowym badaniu padł nawet rekord (58 proc. za niepodległością Szkocji). Szefowa rządu oznajmiła, że ewentualne referendum niepodległościowe powinno odbyć się tuż po inauguracji nowej kadencji parlamentu Szkocji.

Nadchodzi zima, a wraz z nią kłopoty dla kierowców. Lenistwo nie popłaca, dostaniesz za nie 500 zł mandatuNadchodzi zima, a wraz z nią kłopoty dla kierowców. Lenistwo nie popłaca, dostaniesz za nie 500 zł mandatuCzytaj dalej

Z czego wynikają te antybrytyjskie nastroje w Szkocji? Rzeczpospolita wskazuje na dwa główne czynniki. Po pierwsze, Szkocja nie popierała brexitui jako część Zjednoczonego Królestwa traci na opuszczeniu Unii Europejskiej. Po drugie, w dalszym ciągu nie słabną głosy krytyki wobec polityki zwalczania pandemii realizowanej przez premiera Johnsona.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. NBP wydało pilny komunikat. Chodzi też o twoje pieniądze
  5. Wpadka przy dowodach osobistych. Też możesz mieć taki z wadą
  6. 308 nowych aut dla rządu. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Pandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyPandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News