BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Uniwersytet Waszyngtoński podał konkretną datę szczytu zachorowań w Polsce. To już niedługo

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Kiedy nastąpi szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Z prognoz amerykańskich specjalistów wynika, że jeszcze w tym miesiącu. Badacze wskazali konkretną datę.

Kiedy szczyt zachorowań?

Szczyt zachorowań na koronawirusa nastąpi w maju bądź w czerwcu – przewidywał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Z prognoz amerykańskich specjalistów wynika jednak, że dojdzie do tego znacznie wcześniej.

Specjaliści Institute for Health and Evaluation (Instytutu Wskaźników Zdrowotnych i Ewaluacji) University of Washington opracowują prognozy epidemiologiczne dla wielu krajów świata, w tym również dla Polski.

Z ich analiz wynika, że szczyt zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w Polsce nastąpi 27 kwietnia i potrwa przez kilka dni.

Amerykanie – jak podaje Polska Agencja Prasowa - przewidują, że 27 i 28 kwietnia dobowa liczba zgonów w Polsce może sięgnąć 72. Podobnie może być jeszcze przez kilka dni do końca kwietnia. W tym okresie z powodu Covid-19 może być hospitalizowanych około 2,5 tys. pacjentów, spośród których prawie 630 chorych może wymagać pobytu na oddziale intensywnej terapii. Większość z nich (ponad 550 pacjentów) wymagać będzie użycia respiratora.

Od maja będzie lepiej?

Z początkiem maja liczba przypadków koronawirusa, a także zgonów powinna zacząć spadać. Z prognoz specjalistów wynika, że np. 13 maja w ciągu doby umrze 44 osób, a już na początku lipca zaledwie kilka osób dziennie.

Dzięki temu, gdyby to się potwierdziło, z początkiem lipca liczba zgonów zwiększałaby się jedynie w nieznacznym stopniu. W pierwszej połowie lipca w sumie może być około 2,5 tys. zgonów, a na początku sierpnia – 2550 – podaje PAP.

Autorzy prognozy zastrzegają jednak, że ich dane obarczone są pewnym błędem prognostycznym, stąd liczba zachorowań, hospitalizacji oraz zgonów może być nieco większa lub mniejsza.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażonych koronawirusem w Polsce jest 7771 osób (stan na popołudnie 16 kwietnia). Z powodu wirusa zmarły do tej pory 292 osoby.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >