Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > System refundacji leków zostanie zmodernizowany
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 05.03.2023 20:09

System refundacji leków zostanie zmodernizowany

apteka
East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał właśnie zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku – podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Modernizacja systemu

W tym roku planowane jest wprowadzenie nowej funkcjonalności, która umożliwi lekarskim aplikacjom gabinetowym automatyczne pobieranie informacji o właściwym poziomie refundacji dla każdego pacjenta i włączenie ich bezpośrednio do recepty.

Obecnie lekarz musi samodzielnie określić poziom refundacji w receptach na podstawie różnych czynników, takich jak wiek pacjenta i rodzaj choroby. 

W systemie istnieją i są wskazane różne poziomy refundacji, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza.

System ułatwi pracę lekarzom

- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Pomoże sztuczna inteligencja

Zespół będzie odpowiedzialny za zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w kwestii refundacji leków. 

Ich zadaniem będzie również wyznaczenie listy leków, które zostaną objęte automatycznym systemem określania refundacji oraz opracowanie zasad działania systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, które będą wspierać dobór poziomu refundacji. 

Tagi: leki